Xbox Live Gold

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Díky předplatnému Xbox Live Gold jste měli měsíčně vždy přístup až k šesti hrám. Vždy se jednalo o dva AAA tituly pro Xbox One, dva lehce řečeno béčkové tituly pro Xbox One a dva tituly pro Xbox 360, které byly zpětně kompatibilní i na Xbox One.

Dřívější podmínky Xbox Live Gold 

Hry, které jste nabyli díky předplatnému, jste mohli hrát i po ukončení předplatného. Tedy alespoň pokud jste je nechali nainstalované na svém Xboxu. Po jejich odinstalování jste je mohli opět nainstalovat pouze v případě, že jste své předplatné Xbox Live Gold obnovili. Hodně majitelů konkurenčního PlayStation od společnosti Sony přešlo k Xboxu právě kvůli tomuto benefitu. U PlayStation sice máte k dispozici obdobný benefit v podobě předplatného PlayStation Plus. Nabízené hry však byly po většinu času béčkové tituly, nebo Indie hry. Navíc po skončení předplatného jste si tyto nainstalované hry již dále nezahráli. Pro jejich hraní jste museli mít aktivní členství PlayStation Plus.

Aktuální podmínky Xbox Live Gold

Ano, asi již chápete, kam tímto článkem směřujeme. Microsoft totiž o svého benefitu Xbox Live Gold, který v podstatě nabízel něco více než konkurenční PlayStation, nastavil nové podmínky, které přesně odpovídají politice Sony. Pokud jste si tedy udělali krásnou knihovničku her na externím disku, které byste si chtěli časem zahrát a již jste ukončili členství, pak si je již nezahrajete. Budou vám tak pouze zabírat místo na disku.

Tato úprava se navíc jedná pouze her pro Xbox One a novější, tedy i Xbox One S a Xbox One X. Již se tedy vyplatí členství Xbox Live Gold platit jen v případě, že díky němu získáte slevu na vámi požadovaný titul. Pokud si totiž titul koupíte, pak si ho samozřejmě zahrajete i bez prodloužení předplatného Xbox Gold Live. Poskytnutou slevu vám ale již nikdo nevezme. Otázkou je, zda Microsoft se svou novou politikou časem nezajde i za tuto hranici.

Xbox Gold Live sice stojí pouhých 149 Kč za měsíc a nabízí za něj lákavé služby. V porovnání s PC by však tyto služby měl být dostupné i bez předplatného. Možnost hrát online jen s předplatným je vcelku omezující. Do teď se to dalo skousnout díky poskytnutým hrám zdarma, které vám zůstali. Nyní však tento benefit mizí. Již se tedy nejedná o poskytnuté hry zdarma, ale pouze o časově omezený hrací čas u Microsoftem zvolených her. Časovým omezením je vám doba, po kterou si hodláte členství platit.

Závěrem si dovolíme citovat nové znění podmínek přímo ze stránek Microsoftu.

Co se stane s mými hrami programu Games with Gold, když zruším předplatné Xbox Live Gold?

Pokud předplatné zrušíte, nebudete už mít na konzoli Xbox One ke svým titulům programu Games with Gold přístup. Pokud se však kdykoli později rozhodnete předplatné obnovit, znovu budete mít přístup k dříve získaným titulům v rámci programu Games with Gold.

Na konzoli Xbox 360 vám zůstanou všechny tituly programu Games with Gold, které získáte prostřednictvím členství Xbox Live Gold, bez ohledu na to, jestli pokračujete v předplatném.

Dříve byly podmínky stejné jak pro majitele Xbox 360, tak pro majitele Xbox One a novějších.

Zdroje: 1, 2, vlastní