WPA3 bezpecnostni protokol

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Na letošním CES 2018 se řeší i takové věci, jako je bezpečnost veřejných WiFi sítí. WiFi Alliance tak představila nový bezpečnostní protokol WPA3.

Přihlašování skrze bezpečnostní protokol by měl přinést následující změny:

  • Všechna data na veřejných WiFi budou šifrována.
  • Nově budou blokovány útoky typu „Brute-Force-Attack“. Po několikanásobném nepovedeném přihlášení bude další pokus o přihlášení z daného zařízení zablokován.
  • Bude zlepšena podpora pro používání tabletů a telefonů pro vzdálené ovládání a konfiguraci zařízení, která nemají displej. To umožní lepší správu například IoT zařízení.
  • Šifrování bude již 192 bitové.

Kdy očekávat WPA3

Jakmile WiFi Alliance plně zpracuje a připraví bezpečností protokol WPA3, bude již na společnostech třetích stran, aby na nový protokol připravili i svá zařízení. Jelikož nový protokol bude kompletní až v průběhu tohoto roku, tak můžeme plné nasazení bezpečnostního protokolu WPA3 očekávat spíše začátkem roku 2019, nejdříve pak koncem roku 2018.

Bude však hodně záležet na tom, jak se k tomu postaví společnosti a výrobci třetích stran. Stejně tak musíme vzít v potaz připravenost aktuálně používaných zařízení a jejich průběžné aktualizace.

Ulehčení pro uživatele

Ačkoliv je bezpečnostní protokol WPA3 ve všech ohledech mnohem bezpečnější, než WPA2, tak se pro běžné uživatele moc věcí nemění. Uživatelé by naopak měli změnu vnímat jako ulehčení. Již nebudou muset tolik myslet na své bezpečné připojení, protože jim ho WiFi síť s WPA3 protokolem zajistí sama.

Doporučení závěrem

Tedy alespoň do doby, než někdo objeví nějakou chybu, což se ve většině případech stává. Ty ale bývají rychle opraveny pomocí aktualizací. Proto vám vřele doporučujeme udržovat svá zařízení minimálně po stránce zabezpečení vždy aktualizována. Jedná se pak převážně o vaše soukromé routery, kde je ve většině případech nutné aktualizovat firmware manuálně.

S příchodem WPA3 byste si také měli zkontrolovat, zda daný bezpečnostní protokol budou vaše zařízení umět zpracovat, popřípadě zda výrobce vašich zařízení plánuje kvůli novému protokolu patřičnou aktualizaci. Pokud takové zařízení mít nebudete, pak bychom v průběhu roku 2018 začali pomalu koukat po alternativách, která budou na WPA3 připravena.

Zdroje: 1, 2, 3