windows phone končí

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

V jednu chvíli vcelku oblíbená platforma Windows Phone končí. Nyní to máme potvrzeno i od samotného Microsoftu.

Z oficiálního prohlášení vyplývá, že Windows Phone je již mrtvý. Microsoft již pro Windows Phone nebude vyvíjet žádné nové funkce. Bude se zabývat pouze bezpečnostními updaty a opravami nahlášených chyb, aby tak zajistili alespoň minimální podporu stávajících uživatelů Windows Phone.

Windows Phone končí

Pro Microsoft se je přednější vývoj kompatibilních aplikací s Windows pro iOS a Android systémy. Dá se říct, že všichni vývojáři, kteří se v Microsoftu zabývali aplikacemi pro Windows Phone, byly pouze přetaženi z divize pro Android a iOS, tudíž začínali téměř od píky. Vývoj aplikací pro Android a iOS je tedy z hlediska výkonosti zaměstnanců pro Microsoft výhodnější. Nehledě na to, že počet uživatelů zařízení s Androidem a iOS dalece přesahuje uživatele již téměř rok mrtvé platformy Windows Phone.

Vice president Microsoftu Joe Belifore sám přiznal, že již i on přešel ze zařízení se systémem Windows Phone na zařízení s Androidem, stejně jako třeba Bill Gates. Microsoft se tak chce zaměřit na uživatele Windows 10, kterým chtějí nabídnou co největší kompatibilitu s jejich Android a iOS zařízeními.

Problémy s Windows Phone

Windows Phone končí i z důvodu dlouhodobě neudržitelných problémů s Windows Phone app store, kde chyběl dostatečný obsah. I když se v jednu chvíli zdálo, že by se mohlo blýskat na lepší časy, tak se ukázalo, že většina aplikací nefunguje správně na 100%.

Pokud Microsoft neměl na tento problém řešení a jen by v něm utápěl další peníze, pak nám rozhodnutí skončit s Windows Phone přijde správné. Jen mohli svým stávajícím uživatelům dát vědět o něco dříve, že Windows Phone končí. Takhle uživatelé již přes rok používají téměř mrtvou platformu, tudíž je oficiální prohlášení téměř zbytečné. Většina uživatelů o tom již stejně ví.

Kdo ví, zda by k tak rychlému úpadku došlo i bez „rozpadu“ Nokia. Ta ve své době dělala opravdu výborné telefony se systémem Windows Phone. Jako příklad si můžeme uvést například Nokia Lumia 920 nebo 1020, které vynikali svými fotografiemi. Jistě se najde ještě mnoho uživatelů, kteří jedno z těchto zařízení vlastní. Po přechodu zaměstnanců Nokia pod Microsoft, kde se zabývali pouze vývojem Lumia telefonů, začalo jít vše tím špatným směrem.

Proč k těmto problémům došlo asi nerozklíčujeme, každopádně je to škoda. Minimálně zde mohla být další konkurenceschopná mobilní platforma, která ze startu vypadala hodně nadějně.

Zdroje: 1, 2, 3