windows 10 S

Student Technického lycea, který má v oblibě práci s počítači a hraní her. Ve volném čase se snaží programovat.

Microsoft vypouští do světa novou verzi Windows zaměřenou pro vzdělávací trh, a jak bylo předpokládáno, je nazýván Windows 10 S. Windows 10 S by měl být silným konkurentem Google Chrome OS.

Rozdíl mezi Windows 10 a S

V kostce to je vlastně starý dobrý Windows 10. Systém byl navržen tak, aby nabídl slušný a spolehlivý výkon i na „low-end“ počítačích. Zároveň nabízí i přísnější zabezpečení. Všechny aplikace běží v „krabici“, kde je izolované jádro operačního systému. Jak to funguje? Je to vlastně úplně jednoduché, systém dovoluje uživatelům stáhnout aplikace pouze z Windows Store, které jsou předem prověřené.

Nyní si pravděpodobně říkáte, nač kupovat počítač s Windows 10 S, když tyto samé vlastnosti nabízí i Chrome OS. Klíčovým rozdílem mezi nimi je, že kdykoliv můžete přepnout na Windows 10 Pro a nainstalovat jakoukoliv aplikaci nacházející se mimo svět Windows Store.

Nové funkce Windows 10 S

Během odhalování nového operačního systému Microsoft ukázal několik velice zajímavých funkcí.

  • Mnohokrát rychlejší bootování/zapínání systému než u Windows 10 Pro
  • Jednoduchý způsob, jak nastavit více počítačů pouze díky USB Flash disku, který obsahoval soubory k tomu určrné.
  • Schopnost pracovat s Windows kompatibilním hardwarem, jako je například Acer Mixed Reality headset.

Microsoft udává, že Windows 10 S bude dostupný začátkem tohoto léta. První zařízení s operačním systémem Windows 10 S přijdou na trh s cenou začínající cca na 5 000 Kč. Později by však měli dorazit i prémiové modely a s nimi i vyšší cena. Mezi výrobce, kteří by měli prodávat zařízení s Windows 10 S, patří například Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Samsung a Toshiba.

Školy, které již používají Windows 10 Pro, můžou na Windows 10 S přejít zdarma. Minecraft Education edition a Office 365 for Education budou školám taktéž dostupné zdarma. Může se zdát, že Windows 10 S nabízí méně ve více směrech než Windows 10 Home a Pro. Společnost Microsoft vsází na to, že pro zákazníky je méně někdy více, zejména pak pro školy a studenty.

Jak je na tom stabilita systému

Je udáváno, že zařízení s Windows 10 S by mělo fungovat po roce stejně dobře jako v den prvního spuštění. Navíc, pokud se například student pokusí nainstalovat aplikaci, která je mimo Windows Store, systém mu automaticky nabídne nějakou podobnou, avšak dostupnou ve Windows Store. Chrome OS byl vytvořen pro běžné zákazníky a později se stal oblíbeným i pro studenty, zatím co Windows 10 S byl vytvořen v první řadě právě pro učitele a studenty.

Laptop za 5 000 Kč, který nabízí výborný výkon a zabezpečení podobné tomu, které byste očekávali od Chromebooku, tak to zní velmi zajímavě. Jenže navyšující se počet Chromebooků může být pro Microsoft velký problém. I na to má však Microsoft odpověď. Přidáním plnohodnotných aplikací skrze Windows Store ve formě Office 365 a Outlook dělá z tohoto systému velmi silnou konkurenci pro Chrome OS.

Pokud se stane Windows 10 S populárním ve školních lavicích, tak by to mohlo časem přilákat více vývojářů k vytvoření aplikací pro Windows Store z již existujících klasických Windows programů.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4