Windows 10 Fall Creators Update

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Windows 10 Fall Creators Update bude přístupný pro širokou veřejnost již 17. října.

Windows 10 Fall Creators Update přinese uživatelům velmi znatelné novinky v aplikacích pro správu fotek a videí. Další aktualizace se budou týkat Windows Ink, vylepšené kompatibility a propojení s hrami nebo širší nastavení pro dotyková zařízení (ovládání pomocí stylusů, prstů a jiné).

Možná jste si již nyní na vašich zařízeních povšimli kompatibility s Windows Mixed Reality. Ta ve Windows 10 Fall Creators Update zastupuje výhradní místo. Jedná se o nativní podporu virtuální reality na Windows 10. Ačkoliv je zde podpora pro VR, tak se ze strany Microsoftu bude jednat spíše o AR, tedy rozšířenou realitu.

Dostupné Mixed Reality Headsety

Microsoft díky Fall Creators Updatu uživatelům slibuje kompatibilitu snad se všemi dostupnými Mixed Reality headsety. Budou mezi ně patřit výrobci jako třeba Acer, Asus, Dell, HP nebo Lenovo.

Ceny headsetů pro Mixed Reality začínají zhruba na 7 500 Kč. Pokud budete chtít i ovladače, pak si připravte dalších 2 500 Kč. U těchto headsetů se však většinou jedná buď to VR headset nebo AR headset. Nejedná se tedy o Mixed Reality v pravém slova smyslu.

Prozatím jediným plnohodnotným Mixed Reality headsetem jsou HoloLens od Microsoftu. Ty však nejsou s cenovkou pohybující se okolo 75 000 Kč příliš uživatelsky přívětivé, natož dostupné.

Doporučení od Microsoft

To ostatně přiznává i Microsoft a sám běžným uživatelům doporučuje využívat levnější zařízení právě díky nové podpoře, kterou přinese Windows 10 Fall Creators Update. Uživatel bude mít navíc možnost vybrat si pouze VR nebo AR headset podle jeho preferencí. I kdyby si případný uživatel koupil headsety dva, tak bude s cenou s největší pravděpodobností stále podstatně níže, než kdyby si koupil HoloLens.

Dostupnost Windows 10 Fall Creators Update

Pokud jste přihlášeni do programu Windows Insider Preview, pak již s největší pravděpodobní aktualizaci v podobě Windows 10 Fall Creators Update máte staženou. Pokud členem nejste, pak budete muset vydržet do 17.října, kdy by měla být aktualizace dostupná ke stažení všem uživatelům Windows 10.

Zdroje: 1, 2 ,3