Windows 10 ARM na nokia lumia

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Na internetu člověk narazí na řadu portů. Na úspěšných portů s Windows 10 ARM na Nokia Lumia však již podstatně méně.

Windows RT jsme již na slabších tabletech měli, Windows 10 ARM se však na tablety chystá až toto léto. Tudíž je velkým překvapením, že se již nějakému moderovi povedlo dostat Windows 10 ARM na Nokia Lumia, která byla původně dodána s předinstalovaným softwarem Windows Phone. Povedlo se tak evidentně hlavní díky uvolněnému nástroji WP Internals 2.3.

Windows 10 ARM na Nokia Lumia

WP Internals totiž uživatelům umožní odemknout bootloader jakékoliv Lumii, včetně těch nejstarších. Následně již není komplikované telefon „rootnout“ a nainstalovat Custom ROM dle libosti. Windows RT se tímto způsobem na některých lumiích objevilo, ale to není to samé, jako Windows 10 ARM. Ten totiž uživatelům nabízí plnohodnotný zážitek, ačkoliv pouze pro 32bit aplikace a s emulací.

Mohli bychom se tak v průběhu roku setkat s více obdobnými porty, které z vašich mobilních zařízení udělají po připojení k monitoru opravdu plnohodnotné PC. Zmínky o Surface Phone jsou toho jen důkazem.

Pokud by se Windows 10 ARM dalo do budoucna nainstalovat na všechna zařízení dle libosti, nebo minimálně na ta s procesorem Qualcomm, pak zde máme mraky telefonů s funkcí plnohodnotného „continuum“. To by se samozřejmě otřáslo i nemálo propagovanou funkcí Samsung DeX.

Že by to konečně vyšlo?

Vcelku si totiž dokážeme představit situaci, kdy se moderům po spuštění aplikace Linux on Galaxy povede místo Linuxu spustit právě Windows 10 ARM. To již ale krapet předbíhá. Každopádně se nechme překvapit, co nám rok 2018 na poli mobilních zařízení nadělí. Možná se konečně po neúspěšných pokusech dočkáme situace, kdy u sebe budeme nosit pouze mobilní zařízení.

To by s použitím Ladocku, jako je například Mirabook, hravě nahradilo notebook. Pokud byste chtěli desktop, pak stačí obdoba dockovací stanice Samsung DeX. Všechna data však budete mít bezpečně za každé situace u sebe na svém smartphonu.

Zdroje: 1, 2, 3