Ubuntu 17.10

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Ubuntu 17.10 vyšlo 19.října a přináší svým uživatelům řadu novinek. Ubuntu se totiž dlouhodobě snaží o systém, který poběží jak na mobilních zařízeních, tak na PC.

Ubuntu 17.10 a GNOME 3.26

Největší změnou pro Ubuntu 17.10 je použité prostředí GNOME 3.26. Taktéž u nové verze Ubuntu již není k dispozici 32bit instalačka. Samozřejmě nemizí podpora 32bit starších systému na bázi bezpečnostních záplat.

Do budoucna se však počítá již pouze se 64 bit. Nainstalovat Ubuntu 17.10 na PC s 32bit procesorem může být tedy trochu oříšek. Dle dostupných informací to ale lze provést, jen je to krapet komplikovanější než běžná instalace.

Jeden systém pro vše

Hlavní myšlenkou Ubuntu je jeden operační systém pro všechny zařízení. To je také důvod vymizení Unity a Mir v Ubuntu 17.10, kde byly plně nahrazeny GNOME 3.26 společně s Wayland displej serverem. Ubuntu se tak po aktualizace podobá o něco víc běžnému GNU/Linux operačnímu systému. Společně s GNOME 3.26 nové Ubuntu obsahuje i řadu GNOME Shell rozšíření včetně nového Ubuntu Docku a Ubuntu Theme.

Pokud chcete aktualizovat, ale příliš nestojíte o GNOME 3.26, tak vám ho nikdo nenutí. Canonical totiž Uniti nevymazal, tudíž v systému stále zůstává. Jen při používání Unity do budoucna neočekávejte žádnou větší podporu.

Ubuntu 17.10 je dodáván s Linux kernel 4.13, což taktéž přináší řadu nových aplikací a balíčků, které jsou obsaženy již v instalaci. Uživatelé se taktéž dočkají nového defaultního wallpaper, který byl navržen pro Ubuntu 17.10 s kódovým názvem Artful Aardvark.

Datum sjednocení

Kdy a zda se dočkáme jednotného Ubuntu pro všechna zařízení zatím není známo. Již ale víme, že některá mobilní zařízení používají Ubuntu OS, je tedy pouze otázkou času, kdy bude systém pro všechna zařízení sjednocen. Přeci jen samotný již samotný Android má k Linuxu velmi blízko, a tak se jedná spíše o kosmetické úpravy, nežli a o sepsání kompletně nového kódu.

Jak vše dopadne, to ukáže jen čas. Pro mnoho milovníků Linuxu by byl sjednocený systém to, na co již netrpělivě čekají, a chtějí se dočkat co nejdříve.

Zdroje: 1, 2, 3