Tesla Cloud

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

V poslední době se stále mluví o kryptoměnách, nyní již však ve špatném slova smyslu. Hacknutý Tesla Cloud je tedy jen další špatnou vizitkou pro kryptoměny.

Společnost RedLock, která se zabývá kybernetickou bezpečností kontaktovala nejprve Amazon, protože našla volně přístupné přístupové údaje do AWS (Amazon Web Services). Ukázalo se, že přístupové údaje patří právě společnosti Tesla, která služby AWS využívá právě pro své služby a také jako cloud.

Údaje byly nalezeny prostřednictvím konzole Kubernetes od Googlu. Jedná se o systém aplikací pro optimalizaci cloudových služeb.

Tesla Cloud za kryptoměnu

Jakmile RedLock kontaktoval Teslu a informoval je o dané situaci, tak na sebe náprava a zjištění škod nenechalo dlouho čekat. Dle slov Tesly hacknutý Tesla Cloud neohrozil žádného zaměstnance ani auta v provozu. K překvapení totiž nebyla zcizena žádná data. Hacknutý Tesla Cloud totiž „pouze“ využíval výpočetní výkon zařízeních Tesly pro těžbu kryptoměn. Mezi hacknutými zařízeními byly převážně pouze testovací vozidla, která nejsou v běžném provozu, ale slouží pouze pro testovací účely.

Dle slov bezpečnostní agentury RedLock to však až tak překvapivé není. S příchodem kryptoměn se totiž hackeři hojně zaměřují spíše na výpočetní výkon velkých společností, nežli na jejich data. Samotná data totiž nejsou po finanční stránce až tak zajímavá. Kdežto výpočetní výkon, díky kterému si připíšou nějaký ten BitCoin již ano. Nejedná se tedy o nic nového.

Veřejný Cloud pro všechny

58% organizací přitom využívá právě veřejně přístupné cloudové služby jako je AWS, Microsoft Azure nebo Google Cloud. Citlivá data v těchto službách s největší pravděpodobnostní nenajdete, proto není divu, že hackeři radši využijí jejich výpočetní výkon, nežli data samotná.

V posledních třech měsících tak RedLock naráží na hacknuté cloudy za účelem vyžití jejich výpočetního výkonu pro těžbu kryptoměn mnohem více než v minulosti. Jedním z nich byl právě Tesla Cloud, ale rozhodně není jediný a ani poslední.

Zdroje: 1, 2