steam link

Student Technického lycea, který má v oblibě práci s počítači a hraní her. Ve volném čase se snaží programovat.

Jak nám Valve slíbilo, tak i udělalo – konečně vydali Steam link aplikaci pro Android. Ale stojí to zato? Aplikace je stále v betě, což se dá pochopit, přeci jen něco takového se musí hromadně otestovat. Verze pro iOS ještě není, ale brzy přijde.

K čemu Steam Link vlastně slouží?

Aplikaci jsme testovali mobilním zařízení Lenovo Vibe K5 a vše šlapalo perfektně. Nyní se ve zkratce podíváme na to, jak to celé funguje. Steam link vám umožnuje streamovat hry z vašeho počítače. Dejme tomu, že na počítači máte nainstalovanou například Terarii. Mobilem se připojíte k PC přes zmíněnou aplikaci a v ten moment se vám zapne Steam Big picture. Ten můžete ovládat jak na PC, tak i na mobilu. Vyberete si hru, v našem případě Terrarii, a kliknete na play. A nyní jste ve hře. Je nutno dodat, že ačkoliv hru streamujete z PC, tak všechny zvuky vychází z vašeho mobilního zařízení. Funguje to i pro poslech hudby, což je jistě plus.

Možnosti připojení

Samozřejmě jak je tomu u klasického Steam linku, i zde si můžete připojit Steam Controller k vašemu mobilu. V takovém případě však musíte ručně aktualizovat firmware, což již není úplně nejintuitivnější věc. Navíc k tomu, abyste mohli hrát jakoukoliv hru, budete muset mít zapnutý počítač se steamem. Pak je tu dále problém s tím, že Steam link funguje pouze přes WiFi, na které jsou obě zařízení současně připojena. Valve pak doporučuje 5GHz WiFi. Pokud chcete vyžít streamování her odkudkoliv, aniž byste byli na stejné WiFi síti, pak budete muset použít VPN připojení.

Ovšem, jedno se Steam linku musí nechat, spárování mobilu a počítače je opravdu hračka. Zabere vám to pouze pár kliknutí. Stačí totiž pouze vyhledat počítač na stejné síti s nainstalovanou herní knihovnou. Pak už jen kliknete na daný počítač a zadáte heslo, které se vám objeví na obrazovce telefonu. Jakmile mobil spárujete, objeví se vám okno se základním ovládáním. Obdobným způsobem pak můžete připojit i Steam Controller nebo jiné podporované ovladače.

Opravdu jednoduché nastavení

Nastavení se rozděluje do tří položek – Počítač, kde vybíráte či přidáváte počítače, ze kterých chcete hry streamovat. Ovladač, kde si párujete vaše ovladače. A nakonec Streamování, zde si vybíráte kvalitu streamování, či testujete kvalitu síťového připojené. Ovšem, je tu i pokročilé nastavení, kde si můžete vybrat například rozlišení či rychlost streamování.

Závěrečné hodnocení Steam Link

Steam Link je velice zajímavá aplikace, která přidává mnoho možností, jak hrát hry i na cestách. Ačkoliv nic není bezchybné, že? Například po úspěšném připojení SteamControlleru ho mobil ze startu úplně ignoroval a nereagoval na něj. Nutno však dodat, že na mobilu je nahraná CustomROM s vyšší verzí Androidu, což mohl být onen důvod.

Pokud ale rádi hrajete z pohovky a nepotřebujete vždy velkou obrazovku, tak je Steam Link pro Android přesně pro vás. Přeci jen, komu by se chtělo utrácet za další krabičku jen aby mohl hrát z pohovky.

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní