správce úloh

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Správce úloh většina z nás používá k rychlému ukončení zamrzlých aplikací. Lze jej spustit zkratkou CTRL+ALT+DEL, či kliknutím na hlavní panel pravým tlačítkem a vybráním spuštění programu.

Ve správci úloh však máte k dispozici i jiné nabídky, mezi které například patří i sledování výkonu. Můžeme si zde přečíst informace o naší sestavě, počtu jader, velikosti paměti RAM a také jejich momentálním využití.

Pokud odebíráte aktualizace z první ruky v podobě Insider aktualizací, jistě již máte k dispozici nový Insider Preview Build 16226, který nabízí plno nových funkcí. Mezi patří například integrovaná Cortana v Microsoft Edge, nové emoji nebo aktualizovaná dotyková klávesnice.

Správce úloh a jeho novinky

Příjemná novinkou však je sledování využití GPU ve správci úloh pod záložkou výkon. Pokud máte dedikovanou grafickou kartu, tak ji po aktualizaci Windowsu naleznete právě v záložce výkon s podrobnými informacemi a jejím využitím.

Pokud navíc ve „správci úloh“ v záložce „výkon“ rozkliknete nabídku „Spustit program Sledování prostředků“, zobrazí se vám podrobný výpis spuštěných programů, který využívají váš procesor, RAM či grafickou kartu. Samozřejmě že jste využití mohli sledovat pomocí externích softwarů. Je však příjemným zjištěním, že po aktualizaci již nemusíte instalovat žádný jiný software.

Dozvíte se tedy vše o procesech, které zahlcují váš hardware a zároveň si můžete přečíst podrobné informace o použitém hardwaru ve vaší mašině, a to bez nutné instalace externích programů.

Windows Insider Preview Build (16226) dále přináší

  • Nové Emoji ve verzi 5.0
  • Vylepšení dotykové klávesnice s podporou ručního psaní
  • Lepší podpora a novinky v Mixed reality
  • Podpora scrollování dotykovým perem již i v aplikacích Win32
  • Síťová nastavení v aplikaci Xbox nyní dokáží lépe identifikovat problémy spojené se sítí, hlasovým a ovládáním a hraním her v modu multiplayer
  • Možnost sdílení dat skrze pomocí pravého kliknutí na kontext menu ve Průzkumníkovi souborů
  • Konverze měn nově implementována přímo do aplikace Kalkulačka
  • Migrace Cookies a Nastavení z prohlížeče Google Chrome do integrovaného prohlížeče Microsoft Edge

Zaregistrovat se do Programu Windows Insider může každý přímo na oficiálních stránkách Microsoftu.

Zdroje: 12, 3, vlastní