soukromí na internetu

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Vaše soukromí na internetu je velice cenné. Společnosti jako Google, Facebook a další za něj však inkasují nemalé peníze.

Samozřejmě pokud patříte mezi uživatele Facebooku, kde dobrovolně zveřejňujete vámi zvolené informace, tak je to trochu něco jiného než informace, které o vás získává téměř každá stránka jen tím, že jste ji navštívili.

Mezi tyto informace patří například vaše lokalita, národnost, čas návštěvy a vaše návyky na stránce. Je jich samozřejmě mnohem víc. Tyto informace jsou pak prodávány dalším společnostem, které pomocí daných informací sestavují reklamy na internetu, nebo rozesílají emailem různé nabídky přímo ušité příjemci na míru.

Sice se jedná o anonymní informace, ale jak moc anonymní jsou, když o vás při pouhé návštěvě webu dokáží zjistit tohle všechno. Nikdo po vás nechce, abyste si ihned zrušili facebook účet a přestali chodit na internet. V dnešní době se navíc internetu a moderním technologiím vyhnete jen stěží.

Jak změnit soukromí na internetu v anonymní data

Pokud vám však vaše soukromí není lhostejné, můžete začít používat webový prohlížeč TOR. Ten je dostupný pro Windows, MacOS i Linux. Díky prohlížeči TOR sice nezabráníte sběru dat, ale data budou 100% anonymní. Přinejmenším získané informace nebudou o vás. Soukromí na internetu tedy lze alespoň trochu korigovat.

Prohlížeč TOR totiž využívá všechny uživatele využívající daný prohlížeč. Pokud tedy půjdete například na stránku Google, tak nejdříve připojíte přes dalších X uživatelů. Google však uvidí pouze posledního v řadě. Ano, uvidí, co jste na stránce hledali, ale již to budou informace od náhodného uživatele. Tudíž se bude opravdu jednat o anonymní informace.

Pokud byste měli zájem používat prohlížeč i na mobilních zařízeních, pak budete muset najít vhodnou alternativu. Jak již bylo řečeno, TOR je dostupný jen pro Windows, MacOS a Linux. Pro mobilní platformy jsou však dostupné obdobné prohlížeče.

Zajímavosti závěrem

Facebook je pak další samostatnou kapitolou. Věděli jste, že do budoucna může být facebook největším poskytovatelem finančních služeb bez jakéhokoliv dokládání příjmu? Jak je to možné? Jednoduše, facebook má jedním z nevětších studnic informací o uživatelích. Zná vaše návyky, vidí, co kupujete a jak často. Takže pro něj není tak složité představit si, jaká je vaše finanční situace.

Další zajímavostí pro vás může být i „Archiv Internetu„. Zde jsou k dispozici snapshoty téměř všech webových stránek. Můžete je tedy porovnávat v čase. I to krapet svědčí o tom, jak moc jsme monitorováni.

Zdroje: 1, 2, vlastní