Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Pokud jste vlastníkem Samsung Galaxy Note 7 (dále jen SGN7) a nereagovali jste na navrácení zařízení, tak byste měli své stanovisko přehodnotit. Počínaje 15.12.2016 Samsung totiž vydá aktualizaci, která u SGN7 znemožní jeho další nabití. Pokud se tedy telefon vybije, již ho nezapnete.

Tento poněkud drastický krok se však týká výhradně USA, kde byly použiti jiné procesory a baterie kvůli rozdílnému napětí v amerických sítích oproti těm evropským. Ač drastický krok, tak vcelku logický. Jelikož i po výměně telefonu za nový chyba se samovznícením stále přetrvávala, tak již Samsung nehodlá nic riskovat. Přes 90% telefonů SGN7 se v USA a Kanadě již vrátilo, ale zbylých několik procent je stále riziko. Pokud majitelé nereagují na lákavé nabídky a paličatě si telefon nechávají, tak musel Samsung přijít s razantnějším řešením.

Zda majitelé dostanou stejnou kompenzaci, která platila do teď, není jisté, protože tím neohrožovali jen sebe ale i blízké okolí. Do teď Samsung nabízel vrácení peněz a nějaký ten bonus navíc. Případně výměnu za jiné zařízení a to klidně i jiné značky. Na druhou stranu, pokud by Samsung od této náhrady ustoupil, tak by si uškodil ještě více. To však v dané situaci jistě není v jeho zájmu a tak se nejspíš jedná jen o poslední možný krok, jak vlastníky SGN7 donutit telefon vrátit.

I přes to Verizon, jeden z předních amerických operátorů, odmítl tuto aktualizaci vydat. Prý nechce před Vánoci znemožnit svým zákazníkům používat jejich SGN7 a proto 12.12.2016 vydal aktualizaci, která znemožnila používání WiFi s Bluetooth. Dnešním dnem 15.12.2016 pak vydá aktualizaci, která znemožní přístup k mobilním sítím. Přijde Vám to absurdní? Nám také, to už totiž mohli rovnou vydat aktualizaci původní.

Budoucnost Samsung Galaxy Note 7 v ČR

V Evropě, potažmo i České Republice, by aktualizace měla snížit kapacitu baterie na 30% původní kapacity. Zde sice není riziko až takové, jaké je v Americe, ale kdo chce mít doma telefon s 30% kapacitou a neustále se trápit obavami, co od Samsungu dále očekávat, potažmo co očekávat od samotného telefonu.

Stále však není jasné, jak chce Samsung majitele SGN7 donutit danou aktualizaci stáhnout. Pokud uživatel chce, tak ji samozřejmě může jednoduše odmítnout. Časem se navíc jistě najde pár expertů, kteří přijdou na to, jak tuto aktualizaci obejít a telefon dále vesele používat a tím vystavovat sebe i své okolí jistému riziku.

 

Zdroje: 1, 2, 3