Samsung DeX na Windows

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

7.8.2019 Samsung na své konferenci představil řadu nových zařízení, mezi kterými samozřejmě nemohl chybět velmi očekávaný Samsung Galaxy Note 10 a větší bráška Note 10+. Dnes se ale nebudeme věnovat recenzi telefonu, nýbrž novince, díky které zprovozníte Samsung DeX na Windows a Mac OS.

Samsung DeX

Samsung DeX spatřil světlo světa s příchodem Galaxy Note 8, S8 a S8+. Pro díky tomuto „Desktop Modu“ jste mohli pomocí dockovací stanice DeX zařízení připojit k monitoru s klávesnicí a myší a poté jste mohli začít telefon používat jako téměř plnohodnotné PC. Vždy jste ale potřebovali dockovací stanici, s běžným kabelem nebo „dockinami“ třetích stran DeX nefungoval, monitor a klávesnici s myší.

S příchodem Note 9, S9 a S9+ již bylo možné zařízení připojit pomocí libovolného USB-C kabelu s HDMI výstupem. Zůstávala zde ale podmínka monitoru, klávesnice a myši.

Samsung DeX na Windows zařízení

Samsung Galaxy Note 10 šel ovšem opět o kus dál. Nyní totiž zprovozníte Samsung DeX na Windows i Mac OS. Stačí zařízení připojit k PC, Notebooku či tabletu s daným operačním systémem. Po připojení se vám zobrazí okno v okně, ve kterém poběží Samsung DeX případně Linux on Galaxy. Navíc lze bez omezení přesouvat soubory z PC do Galaxy Note a zpět pouhým přetažením.

https://www.youtube.com/watch?v=_iwfB9LYPyw

Samozřejmě lze také využít „Link to Windows“ vestavěný ve Windows, se kterým nemusíte nutně spouštět DeX, ale jste omezeni pouze na notifikace a odepisování na zprávy. I to by se ale díku spolupráci Samsungu s Microsoftem mohlo změnit.

Pohřbený Mirabook

Díky možnosti spustit Samsung DeX na Windows, tedy libovolném zařízení s tímto operačním systémem, Samsung trochu vypálil rybník Mirabooku od Miraxess, který lákal právě na možnost připojení mobilních telefonů s Desktop Modem. Nyní Mirabook již nikdo potřebovat nebude, postačí vám totiž i starší modely notebooků. Jedinou podmínkou je Windows 7 či Windows 10, u Mac OS pak verze 10.13 a vyšší.

Mirabook

Na stránkách Miraxess je navíc poslední informace z data 17.7.2018, což nám již trochu evokuje konec Mirabooku. Kdyby vyšel dříve, jistě by si své příznivce našel.

Zdroje: 1, 2, 3