samoopravovací displej

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Snad každý se setkal s problémem v podobě prasklého displeje. Díky zveřejněnému patentu na samoopravovací displej by již ruplý displej nemusel představovat velký problém.

Samoopravovací displej vs. kryt

Samoopravovací kryty již známe. U svých zařízení jej používá například LG. Stačí po krytu několikrát přejet prstem, čímž se zahřeje a škrábance se zacelí. Obdobný postup chce s největší pravděpodobností vyzkoušet Motorola na opravu prasklých displejů.

Dle dostupný informací by měl být displej vyplněn několika vrstvami tekutého polymeru, který v případě praskliny zvládne opravu za vás. Ale nastává otázka, jak bude takový displej tlustý. U prvních modelů, které budou mít samoopravovací displej tak můžete očekávat rozměry menší cihly.

Jistě nebude stačit polymer zahřát pouze prsty. K tomu by měla sloužit zabudovaná aplikace, díky které označíte praskliny na displeji. Poté dáte telefon do nabíječky a ten se přes noc postará o zbytek. Již teď Motorola tvrdí, že se nebude jednat o 100% opravu. Stále budou na displeji viditelné stopy po opravě, ale určitě to prý bude vypadat lépe než pavouk přes celý displej.

Patent který změní svět?

Zatím se jedná pouze o patent, tudíž nemůžeme s určitostí říct, kdy se nějaký model s takovým displejem objeví na trhu. Možná se vůbec neobjeví a jedná se pouze o patent, díky kterému získává Motorola, potažmo Lenovo náskok oproti konkurenci, která při použití obdobné technologie bude muset za patent platit.

Potřebují uživatelé samoopravovací displej?

Otázkou je, zda takový displej uživatelé vůbec využijí. Při každodenním životě potkáváme nemalý počet uživatelů s popraskanými displeji a nevšimli jsme si, že by jim to bylo nějak na obtíž. S největší pravděpodobností to tedy nebude funkce, kvůli které byste upřednostnili model se samoopravovacím displejem před jiným mobilním zařízením.

Závěrečné zhodnocení této technologie však přenecháme na každém zvlášť. Kdo ví, třeba se ujme a časem se bez této funkce u svých mobilních telefonů ani neobejdeme.

Zdroje: 1, 2, 3