Rock64 Media Board Computer

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Již nějakou dobu jsou miniPC velice populární. Mezi prvními zde bylo Raspberry Pi. Nyní zde máme Rock64 Media Board Computer od společnosti Pine64, který je poháněn procesorem Rockchip RK3328.

Již z předchozího článku, který se týkal pouze zmíněného procesoru, víme, že se bude jednat o procesor podporující 4K kontent díky grafice AEM Mali-450. Použití zmíněného procesoru v takovém celku, jako je Rock64 by pro někoho mohl být překvapivý. Jedná se však o lepší volbu, než by byl běžný Broadcom procesor.

Rock64 Media Board Computer paramtery

Rock64 Media Board Computer bude disponovat až 4GB RAM. Pro interní paměť zde bude sloužit eMMC port společně se slotem pro mikro SD karty. Případný zákazník si může Rock64 Media Board Computer zakoupit již s eMMC modulem o velikosti 32 GB. Zda budou dostupné i větší varianty přímo od Pine64 zatím není známo. I tak ale můžete používat pouze vaši SD kartu. Osazení eMMC portu není podmínkou.

Mini PC Rock64 bude dále disponovat portem HDMI 2.0a, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, Ethernet portem, výstupem pro 3,5mm jack nebo také kompozitním video portem společně s GPIO piny, které jsou rozděleny na 40 a 22 pinové GPIO pole. U HDMI výstupu samozřejmě nesmí chybět podpora rozlišení 4K s 60Hz.

Jediné, co Rock64 Media Board Computer postrádá, je WiFi a Bluetooth. Místo WiFi však máte k dispozici Ethernet. Pokud pro vás Ethernet připojení není řešení, pak není nic jednoduššího než použít nějaký z modulů připojitelný přes USB. Stejně tak můžete připojit i Bluetooth adaptér.

Dostupné modely Rock64 a jejich ceny

Rock64 Media Board Computer se bude prodávat ve třech variantách. Jediný parametr, který se u dostupných variant liší, je paměť RAM. Ta bude k dispozici s 1 GB za cca 650 Kč. Model s 2 GB vás pak vyjde na 890 Kč. Nejdražší varianta se 4 GB RAM bude stát okolo 1 150 Kč

Všechny z uvedených modelů jsou bez osazeného eMMC modulu. K dané částce tedy musíte připočíst dalších 500 Kč v případě, že si zakoupíte 32GB eMMC modul přímo od Pine64, nebo jiné náklady, které vynaložíte za dostatečně velkou mikro SD či eMMC modul.

Mezi doposud známé podporované operační systému patří Android 7.1, Debian nebo Yocto Linux.

Zdroje: 1, 2, 3, 4