Anniversary ThinkPad 25

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Plno lidí by chtělo u nových ThinkPadů opět vidět starou vystouplou sedmiřádkovou klávesnici i s původním umístěním kláves. Možná bychom se toho mohli dočkat díky 25. výročí, kdy Lenovo chystá limitovaný retro ThinkPad.

Dle dostupných informací by se mělo jednat o originálníí retro vzhled s černými pogumovanými šasi, které jsme mohli vidět již u prvního ThinkPadu 700C. Stejně tak by se mohlo objevit původní barevné logo. Navíc bychom se opět mohli setkat s displejem s poměrem stran 4:3.

Retro Thinkpad 700C

Jaké budou HW specifikace zatím není známo, ale jistě se dočkáme lepší výbavy i ceny, než měl první ThinkPad 700C.

V roce 1992 jste ho mohli pořídit v Americe zhruba za 109 000 Kč (v dnešní době by to dělalo cca 190 000 Kč). Ve výbavě jste měli 25MHz 486 SLC procesor se 4 nebo 8 MB operační paměti, záleželo na vašich preferencích. Zobrazovací plochu zde zastupoval 10,4″ VGA displej s rozlišením 640 x 480px. HDD mělo v té době úctyhodných 120 MB. Váha zařízení se pohybovala okolo 3,4 kg s tloušťkou 5,6 cm.

Co očekávat

Lenovo Chief Design Officer David Hill se nechal slyšet, že se retro ThinkPad v žádném případě nebude prodávat za 125 000 Kč, jak někteří uživatelé tvrdí na internetu. Je sice pravdou, že se určitě nebude prodávat za nejnižší cenu 9 000 Kč, kterou jsme mohli vidět u studentských ThinkPadů. Můžeme si tedy alespoň oddychnout, že retro ThinkPad nepřekročí cenovou hranici nejvybavenějšího MacBooku Pro.

Dále se prý máme těšit na klávesnici, pro kterou bychom zemřeli. Snad se bude opravdu jednat o sedmi řádkovou vystouplou klávesnici. Primárně by měl retro ThinkPad připomínat staré doby a je určený spíše fanouškům a pamětníkům dané doby. Jistě bude mít něco málo navíc, ale hlavní rozdíl bude ve vzhledu a zpracování, než-li v hardwarové výbavě.

Za redakci bychom se přikláněli ke kompaktnímu 10″ retro ThinkPadu inspirovanému právě původní sedmistovkou. Samozřejmě ve štíhlejším těle a moderní HW výbavou. Ale nechme se překvapit.

Zdroje: 1, 2, 3, 4