ROG Zephyrus G14

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Asus představil další kousek ze stáje Zephyrus. Je jím 14“ designová pecka ROG Zephyrus G14, která bude k dostání i s AniME Matrix LED displejem, díky kterému si může každý personifikovat vzhled víka dle svého uvážení. Nám do redakce bohužel dorazil “pouze“ vstupní model této řady zatím bez AniME Matrix LED.

Již při vybalování však bylo víc než patrné, že nám Asus opět poskytl kousek nevídané kvality. Navzdory své velikosti se jedná o velmi bytelný notebook, který bychom se nebáli srovnávat se zpracováním konkurenčních ThinkPadů. Nikde nic neskřípe, nic se neprohýbá a hned máte pocit, že v ruce držíte kus výjimečně zpracovaného železa.

Víko ala AniMe Matrix LED

Hlavním tahákem bude jistě “půlené“ víko ROG Zephyrus G14, které ve vyšších řadách nabídne již zmíněný AniME Matrix LED displej. Ten jsme sice nemohli vyzkoušet, ale samotný design víka je neměnný a jako takový zaujme na první pohled i bez AniME Matrix displeje.

Po otevření ROG Zephyrus G14 na vás vykoukne téměř bezrámečkový 14“ FHD 120Hz displej, na kterém však opět chybí webkamera. Pro někoho bonus, pro někoho zásadní věc. My sice kameru nepostrádáme, ale místo by zde na ni jistě bylo. V otevřeném stavu se Zephyrus G14 jemně přizvedne, jak jsme si tomu u řady Zephyrus již zvykli. Tím Asus docílil lepšího odvětrání a zároveň uživateli nabídne příjemný náklon klávesnice.

Touchpad a klávesnice

Při používání jsme velmi pochvalovali touchpad. Ačkoliv nepatří mezi největší, tak bychom ho funkčností a pohodlností přirovnali k touchpadům, které jsou použity konkrétně u konkurenčních MacBooků. Za touchpad dáváme tedy určitě palec nahoru.

Samotná klávesnice je pak něco, na co si musí člověk trochu zvyknout a nemusí hned každému sednout. Po určité době si však připadáte, jako byste na jiné klávesnici nepsali a ani nevíte, co že vám to na ní ze startu tak nesedělo. Klávesy jsou z našeho pohledu trochu větší, než je obvyklé. Díky tomu však využívají téměř celou plochu šíře notebooku. Klávesnici však ocení hlavně hráči, pro které je tento stroj bezpochyby určen. Zde k ní nemáme žádné výtky.

Podsvícení klávesnice pak ani při plném jasu a úplné tmě nebije do očí a je velmi příjemné.

Konektivita a HW parametry

Jak jsme již zmínili, námi dodaný ROG Zephyrus G14 nenabídl AniME Matrix LED. I tak však nabídl velmi oslnivý hardware. K dispozici se jsme tak měli 1TB nvme SSD, 16GB DDR4 RAM. Srdcem PC byl AMD Ryzen 7 4800HS v kombinaci s grafickou kartou nVidia GeForce GTX 1660 Ti Max-Q s 6GB Vram.

Na tak kompaktní 14“ notebook se jedná vskutku o výkonný hardware, hlavně když vezmeme v potaz, že ROG Zephyrus G14 s AniME Matrix LED je k dostání i s Ryzen 9 4900HS a grafickou kartou RTX 2060 včetně QHD displeje.

Po stranách nám pak samozřejmě nechybí základní porty. Na levé straně nalezneme napájecí konektor, HDMI, USB-C, pomocí kterého lze také nabíjet a 3,5mm vstup pro jack. Z pravé strany pak máme k dispozici další USB-C, 2x USB 3.2 type-A a zámek Kensington.

Grafický výkon Mid-High

Pro test grafické karty a sestavy jako takové jsme zvolili benchmark ze hry Shadow of the Tomb Raider. Ačkoliv GTX 1660 Ti nabídne 6GB Vram, tak to na ultra nastavení bohužel nestačilo. Bench jsme spouštěli s ultra a posléze z High. Na optimální hraní si však s nastavením budete muset ještě krapet pohrát.

Předpokládáme že na Mid-High bude pro tuto grafickou kartu optimální. Pokud jste tedy náruživý hráči, kteří nedělají kompromisy, pak bychom určitě sáhli rovnou po ROG Zephyrus G14 s RTX 2060, případně se poohlédli po větším bratříčkovi Zephyrus G15.

Při plném vytížení GPU jsme chlazení stroje téměř neslyšeli. Občas se ventilátory rozjeli na maximum, ani tak se nejednalo o nic hrozného. Navíc se vždy jednalo jen o dočasný efekt, kdy potřebovala teplota krapet klesnout. Na samotném těle notebooku jsme žádná vyloženě nepříjemně teplá místa při hraní nenalezli. Zpocených prstů se tedy obávat nemusíte.

Výdrž baterie a zvuk Dolby Atmos

Při běžném provozu jsme neměli problém vydržet na baterii něco málo přes 8 hodin. Jas jsme měli zhruba na polovině s režimem výkonu “silence“ pro tichý chod. Nějaká ta práce ve wordu, přehrávání videí z youtube, občasné hraní nenáročných her plus nějaký ten seriál uložený přímo v počítači. Z 0 na 100% pak Zephyrus G14 nabijete pomocí dodávaného adapterů zhruba za 1h15min

Můžete nabíjet i pomocí USB-C portu za předpokladu že použijete dostatečný silný adaptér.Zvuk samotného notebooku je překvapivě hlasitý a čistý. S použitím Dolby Atmos nám však přišel tišší, aniž by přinesl nějak zvlášť lepší podání zvuku, tudíž jsme ho s vestavěnými reproduktory nevyužívali.

S připojenými sluchátky je to však jiná píseň. Zde jsme při sledování seriálu se zapnutým Dolby Atmos první zkoumali, zda nespouštíme seriál s jinou zvukovou stopou než předchozí díly. Se sluchátky vás Dolby Atmos opravdu vtáhne přímo do centra dění, a to jak v případě sledování vašeho oblíbeného seriálu, tak při samotném hraní her.

Závěrem

ROG Zephyrus G14 je k dostání v černé a bílé barvě. Na výběr máte taktéž mezi verzí bez AniME Matrix LED nebo s AniME Matrix LED na zadní straně víka. Dále můžete vybírat mezi FHD 120Hz a QHD 60Hz displejem.

Z procesorů máte k dispozici celou řadu AMD Ryzen čtvrté generace počínaje Ryzen 5 4600 HS a Ryzen 9 4900HS konče. Z grafických karet pak můžete vybírat mezi GTX 1650 Ti, GTX 1660 Ti a RTX 2060.

Cenové rozpětí se pak v závislosti na vámi vybrané konfiguraci pohybuje v rozmezí 34 990 – 58 990 Kč.

Za zapůjčení Asus ROG Zephyrus G14 děkujeme společnosti ASUS.

Galerie

Zdroje: 1, vlastní