Garmin Vivomove Optic

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Po testu Garmin Fenix 5 jsme měli možnost vyzkoušet Garmin Vivomove Optic. Již na první pohled se jedná o odlišný typ smartwatch. Ocení ho hlavně běžní a nerozhodní uživatelé, kteří neví, zda pořídit smartwatch nebo klasické hodinky.

Společné vlastnosti hodinek Garmin

S Fenix 5 mají Garmin Vivomove Optic společný tak akorát kvalitní zpracování, jednoduše odnímatelný řemínek a snímač srdečního tepu. Jinak však na první pohled vypadají jako klasické ručičkové hodinky, což ve své podstatě vlastně i jsou.

Skrytý displej u Garmin Vivomove Optic

Po poklepání na displej se však začnou dít věci. Ve spodní části hodinek je totiž ukryt „led“ displej. Pokud není displej aktivní, tak si ho skoro ani nevšimnete. Po poklepání vám ručičky uhnou do horní pozice tak, abyste na displej dobře viděli.

Mezi chytrými funkcemi nalezneme ve zkratce klasické vymoženosti chytrých náramků. Nejedná se tedy o profi sporttester jako v případě řady Fenix. Nechybí však základní měření tepu, krokoměr, kalorie, vystoupaná patra a jiná.

Garmin Vivomove Optic však ve všech provedeních vynikají svou váhou, která nemůže být nikomu na obtíž. V plastovém provedení je váha ještě o něco menší.

Varianty Garmin Vivomove Optic

Garmin Vivomove Optic jsou k dostání ve dvou provedeních v závislosti na použitých materiálech (plast vs kov). Kovové jsou v klasické stříbrné s černým ciferníkem, ale také v matně zlatém provedení se zlatým ciferníkem. V plastovém provedení jsou hodinky dostupné v černé a rose gold barvě se stejnými ciferníky.

U černého a zlatého provedení jsme zaznamenali o něco horší viditelnost hodinové ručičky, protože je vyvedena ve stejné barvě jako ciferník. Ve zlatém provedení je ve stejné barvě dokonce i minutová ručička. Pro něžné pohlaví bychom tedy s největší pravděpodobností doporučili Garmin Vivomove Optic Sport Rose Gold a pro může pak Garmin Vivomove Optic Premium Silver.

Sportovně založení muži pak pravděpodobně ocení o něco lehčí verzi Sport Black. Ačkoliv zde za určitého světla není hodinová ručička velmi viditelná, tak stačí na hodinky poklepat a hned vidíte čas na displeji. S nastavením gest navíc stačí pouze otočit rukou, tudíž horší viditelnost ručiček v našem případě nevidíme jako velký problém, ale někomu by to mohlo vadit.

Výdrž baterie a čas nabíjení

Oproti předchozí řadě Garmin Vivomove mají Garmin Vivomove Optic již vestavěnou baterii, kterou je nutné dobíjet. Výdrž na jedno nabití díky displeji samozřejmě taky značně klesla, a to přesně na jeden týden v případě využívaní hodinek jako plnohodnotné smartwatch. Přesně po sedmi dnech, kdy klesne kapacita baterie pod 10%, hodinky vypnou dotykový displej a začnou fungovat pouze jako běžné mechanické hodinky. V tomto režimu nám vydrželi další tři dny. Máte tedy dost času hodinky nabít, než vám přestanou ukazovat i čas.

Výdrž baterie nám přijde velmi uspokojující, protože jejich nabití trvá pouhý 45min až 1h v závislosti na použité nabíječce. Déle jak hodinu však nabíjení netrvalo nikdy. Rychlostí nabíjení jsme byli mile překvapeni. Samotné nabíjení pak probíhá pomocí nabíjecího „zobáčku“, který je obsažen v balení.

Opět bohužel bez adaptéru a jakékoliv informace o vhodném výběru nabíjecího adaptéru. Jak již ale víme z předchozí recenze Garmin Fenix 5, tak je opravdu jedno, jakou nabíječku použijete, protože hodinky Garmin si poradí se všemi. Uživatel se tedy nemusí bát, že by použil nějakou nevhodnou.

Dostupnost Garmin Vivomove Optic

Garmin Vivomove Optic jsou k dostání například skrze oficiální stránky Garmin. Ve verzi sport vás hodinky vyjdou na pěkných 5 390 Kč, což je s ohledem na výdrž a zpracování velmi lákavá cena. V kovovém provedení premium je pak cena stanovena na 7 990 Kč. Kdo si potrpí na celokovové zpracování si budebmuset něco málo připlatit. Pocitově jsou hodinky premium o něco výše, každopádně lepší funkce nebo výdrž u nich nečekejte.

Soutěž

A teď nejdůležitější informace na závěr. Pokud vás dnes recenzované Garmin Vivomove Optic zaujali natolik, že byste si je šli ihned koupit, tak chvilku počkejte. Pokud totiž správně odpovíte na soutěžní otázky, pak můžete vyhrát Garmin Vivomove Optic Sport Rose Gold nebo Garmin Vivomove Optic Sport Black.

Více k soutěži naleznete v samostatném soutěžním článku.

Za zapůjčení hodinek Garmin Vivomove Optic děkujeme společnosti Garmin.

Parametry Garmin Vivomove Optic

základní informace
Akcelerometr Ano
Baterie – typ dobíjecí Li-Ion
Baterie – výdrž až 5 dní ve smart módu, až 2 týdny v analogovém módu
Displej – rozlišení, ŠxV 128 x 64 pix.
Displej – typ černo/bílý OLED, negativní mód
Dotykový displej Ano
Dotykové ovládání Ano
Hmotnost Sport: 40,8 g; Premium: 56,5 g
Podsvícený displej Ano
Rozměry zařízení, ŠxVxH 43 x 43 x 11,6 mm
Voděodolnost Ano 5 ATM (plavání na hladině, sprchování)
Vysocecitlivý přijímač GPS Ne
smart funkce
Alarm na neaktivitu Ano, graficky
Auto Start (aut. začátek podle pohybu) Ano
Automatické navýšení cílů aktivit (v závislosti na plnění stáv. cílů) Ano
Měření prošlé vzdálenosti Ano
Monitoring spánku Ano
Odhad spálených kalorií Ano
Počítadlo kroků Ano
Profily aktivit Ano
Smart notifikace (např. sms, příchozí hovor) Ano
Stopky Ano
dodatečné funkce
Automatická detekce započaté aktivity Ano
Celodenní sledování srdeční frekvence Ano
Celodenní sledování aktivity Ano
spojení/připojení/propojení
Bezdrátové připojení Bluetooth® Ano
Možnost dálkově ovládat jiné zařízení/přístroje Ano
PC propojení USB
mapy a paměti
Historie aktivit 7 aktivit
snímače
Kompatibilita s ANT+® snímači (např. srdečního tepu HR, kadence, teploty atd.) Ne
Počítadlo vyšlých pater i změn nadm. výšky při chůzi o každé 3m nahoru Ano
Snímač srdeční frekvence Ano WHR optik (součástí konstrukce)
video
Kompatibilita s kamerami VIRB® Ano
běžecké funkce
Měření běhu/chůze na trenažéru/v budově Ano
Odhad VO2 max – z běhu Ano
audio
Ovládání hudby Ano

Galerie

Zdroje: 1, 2, vlastní