Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Raspberry se svým Raspberry Pi Compute Module 3 posunula zase o krok blíže k dokonalosti. Většina uživatelů zná od společnosti Raspberry hlavně minipočítače Raspberry Pi (Zero, 1-3, Model A+ B B+ atp). Na rozdíl od těchto minipočítačů, Raspberry Pi Compute Module, jak již název napovídá, není samostatnou jednotkou.

Raspberry Pi Compute Module 3

Raspberry Pi Compute Module totiž postrádá jakékoliv porty a sám o sobě má velikost notebookové RAMky. I tak se na tento modul vešlo vše potřebné, tedy procesor, paměť RAM a úložný prostor. Pokud se budeme bavit konkrétně o Modulu 3, tak to bude čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A53 64-bit s taktem 1,2GHz. Paměť RAM pak 1 GB v kombinaci s eMMC flash úložným prostorem o velikosti 4GB. Již nyní lze modul objednat za cca 750 Kč.

Raspberry Pi Compute Module 3 Lite

K dostání bude taktéž Raspberry Pi Compute Module 3 Lite, který nebude mít vlastní úložný prostor, ale místo něj zde nalezneme slot pro SD kartu. Je pak s podivem, že je Lite module levnější. Většina ostatních společností by si možnost doplnit vlastní interní paměť cenila více, než verzi s pevně daným úložným prostorem. Rasberry však jde opačným směrem. Přeci jen je zde o jeden komponent méně a tak cena za Lite verzi bude 625 Kč.

Již podle cen je vidět, že Rasberry razí stále své motto, a to zpřístupnit novodobé technologie všem. Hlavně pak v rozvojových zemích a to s minimálními náklady.

Raspberry Pi Compute Module IO Board V3

Vývojáři, kteří by chtěli začít s Raspberry Pi právě daným Compute Modulem 3 si mohou rovnou koupit novou základní desku Compute Module IO Board V3, díky které získají GPIO piny, USB porty a další interface, který samotný Compute Module 3 postrádá. Základní deska Compute MOdule IO Board V3 samozřejmě zpětně podporuje i všechny předchozí Compute moduly.

Samotný Raspberry Pi Compute Module 3 nemá za cíl fungovat jako samostatný PC, ale naopak umožňuje vývojářům či začínajícím společnostem sestavit vlastní produkty poháněné stejným hardwarem, jako nabízí minipočítač Raspberry Pi 3. Třeba takový NEC plánuje použít Compute Module 3 u některých typů chytrých televizí.

 

Zdroje: 1, 2