Procesor P5

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Procesor P5 nabízí 50% vylepšení obrazu oproti Perfect Pixel Ultra HD. Navíc je celá výpočetní technologie uložena pouze v jednom procesoru, což celý proces značně urychluje. Díky tomuto procesoru tak TP Vision vylepšuje předchozí technologie a nastavuje nový standard pro kvalitu obrazu.

Procesor P5 a nárůst výkonu

Společnost TP Vision, výrobce televizorů Philips, již na berlínském veletrhu IFA oznámil, že vlajkové modely budou vybaveny výrazným vylepšením obrazu právě díky novému procesoru P5. Procesor P5 nabízí 25% nárůst zpracovávaných funkcí a současně 25% nárůst výpočetního výkonu, což nám dohromady dává 50% vylepšení v porovnání se stávajícím Perfect Pixel Ultra HD Engine.

Jak již název procesoru P5 naznačuje, tak má výkon pěti procesorů ukrytých v jednom jediném. Tento výkon je nezbytný pro pohodlné zpracování velkého množství dat obsažených ve 4K obraze. Procesor P5 analyzuje, rekonstruuje a individuálně řeší každou z pěti proměnných, které definují kvalitu obrazu. Mezi proměnné patří vylepšení zdroje signálu, ostrost, barva, kontrast a samotný pohyb.

Snížení počtu čipů na jeden přináší rychlejší přenos zpracovávaných dat, lepší načasování a kontrolu celého procesu zpracování obrazu. Společnost TP Vision vložila mnoho úsilí do zajištění toho, aby se ke zpracování obrazu dostával již zdokonalený zdroj signálu, což je důležité především s příchodem obsahu v HDR u přístrojů s velkým rozsahem jasu.

Technologie procesoru P5

P5 Source Perfection opravuje velké množství obsahu zatížené obtěžujícími vizuálními nedokonalostmi, především šumem a jinými chybnými artefakty. Tím dochází ke snížení úrovně šumu, aniž by ovšem došlo k obtěžujícímu rozostření zpracovávaného obrazu. Systém Smart Bit Enhancement vylepšuje výslednou kvalitu zpracovávaného videa rozšířením z osmibitového na téměř 14bitové. Výsledkem je hladké odstupňování barevných tónů bez ztráty detailů v ostatních částech obrazu.

Mezi další novinku patří vylepšený MPEG meter, který nabízí přesnější měření kvality signálu. V oblasti vylepšení ostrosti procesor P5 disponuje technologiemi Detail Meter a Detail Enhancer včetně vylepšeného Sharpness Meteru. Detail Enhancer upscaluje jakýkoli obsah na ostřejší Ultra HD obraz, který je viditelně uhlazený s jasnějšími konturami a hlubšími detaily, které zajišťují výsledný efekt obrazu.

Procesor P5 zahrnuje i vylepšený Gamut Mapping System pro lepší zpracování barev, což zajišťuje výrazné vylepšení ve výkonu zpracování kontrastu díky zavedení Hybrid Log Gamma (HLG) procesoru. Jedná se o nové lokálním vylepšení kontrastu, vylepšení „sparkle&darkle“ a zdokonalení HDR upsalingu.

Ostrost pohybu také nastavuje nový standard v panelech LED a OLED díky neuvěřitelnému procesnímu výkonu čtyř miliard pixelu, kterou nabízí technologie Philips Perfect Natural Motion. Ta zajišťuje, že i velmi rychle se pohybující snímky Ultra HD jsou reprodukovány přirozeně se zachováním výjimečné ostrosti.

Kombinace dalších funkcí a vyššího výkonu umožňuje procesoru P5 překonat výkon mnohokrát oceněné technologie Perfect Pixel Ultra HD.

Zdroje: TZ, 1, 2, vlastní