Pimax 8k VR headset

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

I takoví velikáni jako HTC Vive nebo Oculus Rift disponují dvěma displeji s rozlišením 1080 x 1200px. Pimax 8k VR headset však disponuje dvěma displeji s rozlišením 3840 x 2160px.

Ano, čtete správně. Pro každé oko máte k dispozici displej s obnovovací frekvencí 75-90Hz se 4k rozlišením a 200° viditelným polem. Pimax 8k VR byl poprvé k vidění letos na IFA v Berlíně, kde zaujal širokou veřejnost. Nyní je již možné 8k VR headset rezervovat pomocí kampaně na Kickstarter.

Parametry Pimax 8k VR Headset

Pimax 8k VR headset disponuje dvěma displeji s rozlišením 3840 x 2160px. Dohromady tedy dostáváte 8k. Obnovovací frekvence každého displeje je 75-90Hz. Oba displeje nabídnou navíc výbornou latenci pod 15ms. Připojení k PC probíhá pomocí displej portu 1.4. Headset dále nabízí port pro 3,5mm jack a USB 3.0.

Požadavky Pimax 8k VR Headset

Pro ty z vás, kteří akutně nepotřebují 8k VR headset, tak můžete sáhnout po Pimax 5k VR headsetu. Jedná se o levnější alternativu, ke které nepotřebujete „až tak“ výkonné PC. K plnému využití Pimax 8k VR headsetu je totiž dle doporučení zapotřebí PC s grafickou kartou nVidia GeForce GTX 1080ti, a to ideálně v duálu, popřípadě již novější GPU s jádrem nVidia Volta (nVidia Tesla V100). Procesor by neměl být horší než Intel Core i7 a k dispozici byste měli mít i 16 GB RAM paměti. Nejedná se tedy o žádné ořezávátko.

Všechny „Early Bird“ alternativy jsou již na Kickstaretu vyprodány. K dispozici zbývá samostatný Pimax 8k VR headset bez jakéhokoliv příslušenství váš vyjde zhruba na 12 499 Kč. V případě Pimax 5k VR headsetu se bavíme o částce 9 999 Kč.

Lepší variantou samozřejmě je objednat daný VR headset i včetně dvou ovladačů a dvou stanic. V takovém případě si k základní ceně připočtěte zhruba další 7 499 Kč.

Pimax 8k X VR Headset

Pimax dále nabízí Pimax 8k VR headset v limitované edici označené písmenem X. Dle dostupných informací právě Pimax 8k X VR headset nabízí výše zmíněnou obnovovací frekvenci 90Hz. Běžní 8k VR headset tedy bude s největší pravděpodobností disponovat právě 75Hz.

Pimax 8k X VR headset vás pak samostatně vyjde na pěkných 19 999 Kč. S ovladači a stanicemi opět připočtěte další 7 499 Kč. K celkové sumě samozřejmě musíme počítat i s cenou výkonné PC sestavy.

Zhodnocení VR

To, že virtuální realita není levná záležitost, víme asi všichni. Pimax 8k VR headset však nabízí oproti konkurenci displej s dvojnásobným rozlišením za srovnatelnou cenu. První objednávky by však měli dorazit svým majitelům až v prvním kvartálu 2018. Je tedy otázkou, zda do té doby konkurence také nevytasí adekvátní odpověď.

Zdroje: 1, 2, 3