operační systém na telefonech

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Operační systém mobilního telefonu patří k nejdůležitějším, nebo ještě lépe řečeno k zásadním parametrům, od kterého se odvíjí jak typ či značka telefonu, tak i všechny další vlastnosti, včetně výbavy. V současnosti se u OS chytrých telefonů setkáte nejčastěji se „svatou trojkou“ nebo jak někteří odborníci říkají se „třemi králi“. Ano, na světových trzích kralují iOS, Android a také operační systém Windows, když tedy opomineme BlackBerry, který je hodně specifický.

Android je nejběžnější operační systém

Nejrozšířenějším operačním systémem, a to nejen v našich zeměpisných šířkách, je bezesporu systém Android, vyvíjený společností Google. Setkáte se s ním u mnoha typů a značek telefonů, počínaje těmi nejlevnějšími a konče sofistikovanými prémiovými modely, které se svojí kvalitou dostávají až do kategorie např. k iPhone 7. K největším výhodám Androidu, které si získaly miliony příznivců po celém světě, patří nadstandardní možnosti přizpůsobení celého systému potřebám uživatelů a také široká kompatibilita s veškerými službami Google.

Bohužel i jinak přívětivý Android má své nevýhody. U levnějších telefonů často vše „neběhá“ plynule, tak jak by mělo a bývá také problém s odinstalováním přednastavených aplikací. U Androidu se také velmi často stává, že OS není možné upgradovat na novější verze.

iOS, jako vše u Apple, funguje dokonale

Další možností, a v dnešní době stále více oblíbenou a mezi uživateli chytrých telefonů vyhledávanou, je operační systém iOS, který je spjat s telefony iPhone a značkou Apple. Tato unikátní a dnes již legendární značka nabízí svým majitelům perfektní zpracování telefonů s důrazem na intuitivní, co nejjednodušší ovládání. iOS je perfektně naladění a velmi plynulý operační systém, který zkrátka „funguje“. Díky možnosti pravidelných upgradů je vždy aktuální a využívá služby Apple.

K dalším výhodám, které však mohou být pro někoho i nevýhodou, patří fakt, že iOS je možné provozovat pouze na telefonech Apple iPhone, jež patří do vyšší cenové kategorie (aktuálně nejnovější model má název iPhone X). Kdo však peníze neřeší nebo si rád zaplatí za kvalitu, jsou telefony s “nakousnutým jablkem” bezkonkurenčním řešením. Jen malá úvaha, pro někoho může být limitující uzavřenost systému.

Windows je systém, který oslovuje milovníky klasických PC

Další systém, který není obecně tak populární, ale má stále své věrné příznivce, je OS Windows 10 Mobile. Ten svojí koncepcí vychází z desktopových Windows, jež jsou přizpůsobena pro fungování na mobilních telefonech. OS Windows si své uživatele získal především svými aplikacemi. Ty se totiž se jmenují, ovládají a také vypadají stejně jako na PC. Najdete zde například prohlížeč Internet Explorer a řadu dalších PC aplikací.

Ovládání OS Windows je ale zcela odlišné od Androidu i iOS, jelikož úvodní obrazovka je řešena ve formě dlaždic, které lze snadno měnit, a to jak jejich pořadí, tak i velikost. Díky této možnosti je OS Windows vhodný i pro starší uživatele, kteří již nemají tak dobrý zrak. K dalším výhodám patří, že tento OS dobře funguje i na levnějších telefonech a také je velmi úzce propojen s počítačovou platformou Windows. Bohužel, ne všechny telefony na trhu jsou s OS Windows kompatibilní a v nabídce není tak velké množství aplikací jako u ostatních systémů.

Závěrečné rozhodnutí je však na každém z nás

Na každém operačním systému lze najít klady i zápory. Ve finále je tak na každém z nás si vybrat ten, který mu bude nejvíce vyhovovat. V zásadě všechny OS umí poskytnout velmi obdobné služby. Velkou roli při výběru OS hraje zvyklost na daný systém a ochota se učit něco nového.

Zdroje: TZ