OpenSUSE Linux Enterprise Server

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

V poslední době Microsoft plní své sliby. Prvním byla implementace BASHe do Windows 10. Nyní pokud jste účastníkem Microsoft Insider, tak máte nově ve Windows Storu k dispozici OpenSUSE Linux Enterprise Server 12 společně s OpenSUSE Leap 42.

OpenSUSE Linux Enterprise Server a podmínky pro spuštění

V první řadě musíte být účastníkem Insider programu. Druhou podmínkou je již nainstalovaný build 16190 nebo novější. Za třetí je nutné mít povolený subsystém Linux ve vašich Windowsech.

Screenshoty z Windows Storu mohou být trochu matoucí, protože je zde zobrazen celý grafický interface Linuxu, který však ihned po instalaci OpenSUSE Linuxu k dispozici mít nebudete. Po instalaci budete mít pouze možnost v BASHi spouštět SUSE aplikace.

Nikdo ale nevylučuje možnost doinstalovaní X windows serveru, díky kterému můžete spustit i grafické rozhraní Linuxu, tedy GUI v podobě GNOME, KDE a jiné.

Co nás čeká a nemine

Pokud nejste účastníkem Insider programu, budete si muset ještě nějaký čas počkat. Časem totiž budou všechny možnosti z Insider programu přístupné i v běžném Windows 10. Insider program totiž slouží právě k testování, aby běžným uživatelům Microsoft zpřístupnil již plně funkční aplikace ve formě běžných aktualizací.

Časem bychom se mohli taktéž dočkat Ubuntu přímo ve Windows Store. Je velice příjemné zjištění, že je Microsoft otevřený změnám a povolí uživatelům do svého placeného systému implementovat opensource Linux.

Jen tak dál, jen tak dál… takové změny se líbí i nám.

Zdroje: 1, 2, 3