Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Ohebný displej je myšlenka, se kterou si pohrává řada výrobců již nějaký čas. Měli by figurovat našich obývacích pokojích ve formě TV a také v našich kapsách jako 2v1 smartphone vs tablet zařízení.

Samsung bude první

Nejdříve bychom se mohli dočkat zařízení ze stáje Samsung. V tomto případě by se mělo jednat o 7″ tablet, který lze přehnout na půl a pohodlně tak vložit do kapsy. Více informací však zatím nebylo zveřejněno.

Dle náčrtů bychom se však měli dočkat i „véčka“. Tedy klasického sklápěcího telefonu, které známe z dob minulých. Rozdíl však bude v tom, že předek telefonu nebude po rozložení tvořen z klávesnice a displeje. Místo toho zde bude použit pouze 5,5″ ohebný dotykový displej. Pokud jsou dosavadní informace pravdivé, tak by se mělo jednat o 5,5″ 4K AMOLED displej s rozlišením 2160 x 3840 px. Další zdroje pak hovoří o slotu pro microSD karty nebo 3GB RAM paměti.

Ať už jsou informace o HW pravdivé či ne, tak se máme určitě na co těšit a jsme svědky dalšího pokroku na poli přenosných zařízení.

Není zcela jasné, které z dvou výše uvedených zařízení se dostane do prodeje jako první. Obě totiž spadají pod projekt s označením Galaxy X. Jedno zařízení by však mělo vyjít již v průběhu třetího čtvrtletí roku 2017 a druhé v průběhu prvního čtvrtletí roku 2018. Vzhledem k tomu, že je více dostupných informací o „véčku“, tak by to mohl být právě ohebný telefon na místo tabletu.

LG v těsném závěsu

Také LG plánuje tento rok vydat své překlápěcí zařízení. Zde však zatím nebyly zveřejněny žádné podrobnější informace, o jaký typ zařízení by se mělo jednat. Můžeme ale očekávat, že přinejmenším displej bude konstrukčně vyladěn do posledního detailu. Zde je totiž LG o hodně dál než konkurence. Je také víc než pravděpodobné, že právě displeje od LG se budou objevovat u konkurenčních zařízení Applu, Huawei a jiných. Pokud tedy budou také usilovat o výroby ohebných telefonů s ohebnými displeji.

Zařízení od LG by se pak mělo objevit na pultech v průběhu čtvrtého kvartálu roku 2017. Oproti Samsungu tedy o něco později. Uvidíme, zda toho Samsung využije a získá tak určitý náskok oproti konkurenci.

Lenovo má jiné plány

Taktéž Lenovo již minulý rok na svém „Lenovo Tech World Event“ představilo svůj koncept ohebného tabletu a telefonu. V tomto případě však Lenovo již v průběhu představení uvedlo informaci, že se nejedná o produkt, který by se v brzké době měl dostat o prodeje. Šlo tedy pouze o představení technických možností Lenova. I tak se jednalo o dost odlišná zařízení oproti Samsungu.

V obou případech se totiž displej ohýbal opačným směre. Tablet bez blíže specifikovaných parametrů se dal přehnout na půl způsobem, že ve jste ve složeném stavu dostali poloviční zařízení, které jste mohli ovládat pohodlně jednou rukou, jako telefon. Pokud Vám zrovna přišel vhod větší displej, stačilo telefon / tablet pouze rozložit.

Představený telefon se také nezavíral, ale naopak se dal omotat kolem ruky jako náramek. Při telefonování pak stačilo telefon z ruky sundat a používat v rovném stavu. Obě zařízení by v budoucnu mohli spadat pod modelovou řadu Lenovo Flexible.

Nám však nezbývá nic jiného, než si počkat, jak vše dopadne a který z výrobců přijde na trh s plně funkčním a hlavně prakticky využitelným zařízením s plně ohebným displejem.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5