Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Pokud Vám tato hra z roku 2005 unikla nebo nevlastníte Xbox, už nemusíte zoufat. Stranger z Oddworld se vrací v HD kabátě a navíc i pro mobilní platformy Android a iOS.

Pro případ, že patříte právě do skupiny lidí, které tato hra unikla, jedná se o kombinaci 1st person a 3rd person akce. Záleží jen na Vás, zda budete hrát převážně z pohledu 1. osoby, naběhnete na nepřátele ve stylu „Rambo“ nebo zda Vám bude více vyhovovat stealth z pohledu 3. osoby, kde se občas přepnete do pohledu první osoby, abyste mohli nepřátele v tichosti zlikvidovat.

Zvířátka vs. munice

Máte k dispozici nepřeberné množství munice, která je svým způsobem unikátní. Tvoří ji totiž živá stvoření jako například podivná veverka, která svým pisklavým „brebentěním“ vyláká nepřítele, aniž byste na sebe upozornili, dále také tchoř, který díky svému odéru dokáže paralyzovat celou skupinku nepřátel anebo třeba pavouk, který sice paralyzuje pouze jednoho nepřítele, ale zato na delší dobu. Pokud Vám tato unikátní munice dojde, není nic jednoduššího, než si jít nalovit novou. Do Strangerovi kuše můžete založit dva typy munice současně, tudíž je lov munice určitě levnější varianta, než si ji nakupovat v obchodě.

Hra začíná krátkým intrem a pokračuje cestou do města, během které se seznamujete s ovládáním a všeobecnými prvky hry. Našemu hlavnímu hrdinovi nikdo neřekne jinak než Stranger (cizinec), který zde vystupuje jako obávaný lovec odměn. Během první poloviny hry se bude nejvíce zajímat o lapení padouchů, za které dostává moolah (místní měna). Pokud polapí padouchy živé, dostává vyšší odměny.

Ve druhé polovině hry přijde hlavní zápletka a Vám nezbývá nic jiného, než jí přijít na kloub.

Nebudeme zde ale spoilerovat.

Je to tedy další faktor, který bude mít s největší pravděpodobností vliv na Váš styl hraní. Moolah můžete utratit za různá vylepšení, ale berte na vědomí, že potřebujete 20.000 na operaci. Ze hry není patrné, zda je operace nutná z důvodu přežití jako takového, nebo zda se jedná o nějaké vylepšení v souladu s Vaší „prací“. Aneb jak řekl Stranger : „ I need it to…. survive,“ nechte se tedy překvapit. Nemusíte se však bát si něco koupit, odměn je spousta.

Lepší tablet nebo PC…

HD kabátek hře velice sluší. Ovládání na PC je klasické WASD plus pár dalších kláves okolo, ale vše si můžete nastavit dle vlastních potřeb. Na PC budete oproti tabletu či telefonu s největší pravděpodobností hrát „Rambo style“. Na mobilních platformách pak nejspíš zvolíte stealth, a to i přesto, že ovládání je optimalizované na výbornou a mile překvapí. Avšak naběhnout mezi nepřátele a na všechny rychle zamířit se nám na tabletu nedařilo tak dobře, jak bychom potřebovali. Pokud máte zařízení s gyroskopem, míření Vám to trochu usnadní.

Pokud si budete chtít zahrát plnohodnotně i na tabletu, máte zde taktéž možnost připojit si klávesnici s myší, nebo gamepad. Pokud patříte mezi hrdé majitele Nvidia shield tabletu, dokážeme si představit, že v console modu se 4k televizorem dostanete hru na úplně jinou úroveň.

Samotná hra není pro mobilní platformy nijak „ořezána“. Co se zobrazení týče, bude záležet čistě na výpočetním výkonu Vašeho tabletu či smartphonu. Během testování HD verze na PC a verze pro mobilní platformy na tabletu se nám zdálo, že na tabletu je o něco snazší polapit padouchy živé, životy Vám nemizí tak rychle a stamina se Vám obnovuje rychleji. Možná je to milný dojem, ale pokud ne, tak je to další příjemné překvapení od vývojářů, kteří berou ohled na ovladatelnost hraní dotykem.

K dnešnímu dni je Oddworld: Stranger´s Wrath
v akci na GooglePlay za 60Kč
AppStoru pak za 75Kč
HD verze pak na steamu za cca 270Kč, nebo jako součást balíčku Oddbox za cca 350Kč.

 

Zdroje: vlastní, 1, 2, 3, 4