nvidia titan v

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Ačkoliv se AMD hodně blíží svými procesory Intelu, tak na poli grafických karet se má stále co učit od nVidia. Ta jim opět o krůček uniká se svou novou královnou nVidia Titan V.

Herní PC se základem v ceně 120 000 Kč?

Grafická karta nVidia Titan V je již postavena na nové architektuře nVidia Volta, což se dalo očekávat. S novou nVidia Titan V také přichází královská cena, která atakuje 70 000 Kč.

V kombinaci s Intel Core i9-7980XE se tedy dostáváme na 120 000 Kč bez dalších komponent. Jedná se asi o sen každého správného nadšence a gamera. Ale ruku na srdce, tohle kombo pouze ve hrách na plno opravdu nevyužijete ani zdaleka. Danému použití pro renderování a 3D modelování také odpovídá cena, která jednoduše není pro každého.

Královna nVidia Titan V

Již podle oficiálního pojmenování nVidia Titan V se jedná o opravdu jiný druh karty. GeForce již zmizelo a architektura Pascal také. Nově přichází GPU Volta. Co se parametrů týče, tak se jedná o 250 watt GPU s 5120 CUDA jádry a 640 tensor jádry. Základní takt se zastavil na 1,2 GHz a turbo boost pak na 1,46 GHz. Nesmí taktéž chybět 12 GB HBM2 VRAM.

Samotné GPU bylo vyrobeno 12nm procesem FinFET+ firmou TSMC. Titan V nVidia nabízí opravdu s plnou výbavou 5120 CUDA jader i 640 jader Tensor, které se specializují na trénink hlubokých neurálních sítí. Zjednodušeně se specializují na umělou inteligenci. Již nám tedy zapadá další kostička do skládačky, pro nedávno nVidia přidala pro „Titány“ podporu nVidia GPU Cloud.

„Titáni“ jdou vlastní cestou

Spotřební zboží samozřejmě nikdy až tak úplně o ceně. Pokud je někdo ochotný za grafickou kartu zaplatit 70 000 Kč, pak mají i takové karty své místo. A dle našeho názoru si najde ne jednoho kupce. „Titáni“ ještě do nedávna ještě patřili do stejné skupiny jako všechny ostatní GeForce GTX. Lišili se pouze cenou, která dávala jasně najevo, že se jedná o top model. Aktuální kartu nVidia Titan V však již postrádá název GeForce a navíc ji nenajdeme v běžných obchodech. Zatím lze zakoupit pouze prostřednictvím oficiálního webu nVidia. Zda tomu tak zůstane, je zatím ve hvězdách.

Grafické karty nVidia Titan se tedy od své původní skupiny GeForce čím dál tím více vzdalují. Díky ceně se pak vzdalují i běžnému spotřebiteli. Do doby, kdy budou grafické karty GeForce částečně srovnatelné s „Titány“, ale s nižší cenou, pak bude vše v pořádku.

Zdroje: 1, 2, 3, 4