Autor se zájmově řadí mezi herní nadšence a streamery, kdy aktivně baví své diváky při hraní rozličné škály her.

Základním nedostatkem laptopů byl vždy grafický výkon – to se ale nyní mění s kartami GeForce GTX 10 pro notebooky. nVidia díky architektuře NVIDIA Pascal™ rozmělňuje hranici mezi výkonem desktopů a přenosných počítačů.

Pascal ovládne naše grafiky

Oproti předchozím řadám architektura Pascal až zdvojnásobuje výkon grafických karet desáté generace. nVidia tak slibuje možnost využití nejmodernějších vývojářských herních technologií, prvotřídní prožití virtuální reality a několika násobně větší výkon, než jsme zvyklí.

Architektura samotná je postavena na výkonném FinFET výrobním procesu a dnes už snad samozřejmostí je podpora DirectX 12. Za vynikajícími výsledky grafických karet GeForce GTX 10 generace stojí využití pamětí GDDR5X s ultra-rychlou propustností. Ty najdeme ale bohužel jen u vlajkové lodě a oblíbence celé generace GeForce GTX 1080.

S teoretickým možným výkonem až 8228 GFLOPS (počet operací v plovoucí řádové čárce za sekundu) se tedy vyrovnává mobilní verze grafické karty té desktopové. Problémem ale nadále zůstává nepopiratelný rozdíl  ve velikostech sestav samotných. Zatímco stolní počítač například takových 130W zbytkového tepla uchladí bez námahy, v notebooku na odvod takového množství tepla ať už pasivně, či aktivně jednoduše místo nezbývá.

Společnost nVidia ale svému slovu zcela jistě dodržela. Dodala high end výkonné grafické karty do notebooků. A problémy s odvodem tepla padají přeci jen už na bedra společností dodávající celky.

Detaily tvoří dokonalý celek

Pokud nadále porovnáváme verze do stolních počítačů s laptopovými, stojí za zmínku jeden všeobecně pozitivně přijatý fakt. A to, že označení karet již není striktně dané jako v minulosti. Bývalo zvykem značit karty dle typu využití, jako tomu bývalo s přívlastkem “M” za názvem grafické karty.

Nezměnila se ani konfigurace pamětí, na které jsme zvyklí. V celé řadě nalezneme 6 GB typu GDDR5, krom zmiňované vlajkové lodi GeForce GTX 1080, kde byly využity DDR5X s větší propustností a zajišťují tak ještě větší požitek ze hry. Není proto divu, že se vyrovná svému desktopovému bratříčkovi.

V neposlední řadě se můžeme těšit také na jisté spotřební vylepšení jako je upravená služba G-SYNC. Zde dochází k synchronizaci snímkové a obnovovací frekvence na výstupu grafiky. Zatímco předešlá generace postavená na architektuře Maxwell umožňovala G-SYNC pouze v rozlišení do 1920 x 1080 (s 75 Hz), nyní si užijeme s Pascalem až 2560 x 1440 s téměř dvounásobnou frekvencí a to 120 Hz. Nesmíme opomenout ani nVidia Battery Boost, který v praxi sníží spotřebu laptopu. Nestane se vám tedy, že zábava skončí dřív, než-li vůbec začala zaviněním vybité baterie.

 

Zdroje: 1, 2