notebooky a vedra

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Česko zažívá vlnu veder, která trápí nejen lidi, ale také výpočetní techniku. Vysoké teploty mají na počítače a notebooky negativní dopad – nejčastějším problémem je snížení výdrže baterie až o několik desítek procent. Extrémně vysoké teploty a intenzivní sluneční záření mohou hardware poškodit i nenávratně. Notebooky a vedra tedy nejsou moc velkými přáteli.

Odborníci z ABAXu

Odborníci z ABAXu (renomovaný servis notebooků) uvedli, že počítače a notebooky během náročných výpočetních operací samy o sobě generují vysoké teploty a v kombinaci s teplem z venkovního prostředí pak dochází k ještě většímu zahřívání. V lepším případě se přehřátý počítač projeví častějším spínáním větráku a vyšší spotřebou.

Co na to HP servis?

HP servis zákazníkům doporučuje, aby displej nevystavovali přímému slunečnímu záření, které je velmi intenzivní – právě to by totiž mohlo poškodit LCD panel, což se následně projeví zčernáním displeje.

Specialisté na opravy notebooků HP dále podotýkají, že není vhodné nechávat levnější notebooky, jejichž šasi je vyrobeno z běžných plastů, ve vyhřátém autě. Extrémní teploty mohou způsobit změknutí plastů a deformaci celého notebooku.

Ačkoliv výrobci notebooků stroje v extrémních teplotách testují, uživatelé by je přesto neměli vystavovat přímému slunci a pokládat je na měkké podložky – ty totiž omezují chlazení a způsobují nadměrné přehřívání. Technika je naštěstí vybavena teplotními čidly, která počítač v případě potřeby vypnou. Na druhou stranu však někdy může být pozdě, neboť životnost některých komponentů při vyšších teplotách výrazně klesá.

Pokud je v místnosti provozováno více počítačů, může se teplota v prostoru o něco zvýšit. Důvodem je vzduch vycházející z větráčků, který je teplejší než okolí.

Vedra nesou nelibě také provozovatelé v datových centrech, které čelí častějším výpadkům. Nedostatečný odvod tepla do okolí vede k až desetinásobnému zvýšení poruch.

Zdroje: TZ