Nintendo Switch

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Nintendo Switch je takový malý kompromis mezi klasickou herní konzolí a přenosným zařízením. Již na první pohled dost evokuje k porovnání s tabletem nVidia Shield.

Mezi základní výbavu přenosné herní konzole Nintendo Switch patří samotný 6,2″ tablet, který má vzadu výsuvný stojánek. Z pravé a levé strany jsou pak umístěny „gamepady“, dle slov Nintenda pak Joy-Con Controller. Oba dva jsou výsuvné. Pokud tedy zrovna máte místo, kam Nintendo Switch položit, můžete si ovladače chytit do ruky a ovládat tak tablet vzdáleně, jako u klasické herní konzole. Každý je pak navíc použitelný i samostatně, pokud by chtěli hrát dva hráči současně. Taktéž lze Joy-Cony připojit k samostatnému Joy-Con Gripu, čímž vznikne klasický gamepad. Na levém ovladači je pak umístěné tlačítko pro pořizování screenshotů, na pravém je k dispozici NFC a senzor pro snímání tvarů a vzdálenosti (tak že něco na způsob pohybového senzoru, ale musíte k tomu použít daný ovladač).

Součástí Nintenda Switch je taktéž dockovací stanice, která lze připojit k TV. Po vložení „tabletu“ do dockovací stanice se výkon Nintenda Switch přibližně zdvojnásobí a je tak připraven na hraní her v 1080p. Pokud není „tablet“ v dockovací stanici, pak jede grafický procesor na 307,2 MHz oproti 768MHz v docku. Bez docku tedy podporuje pouze hraní v 720p, což je také maximální rozlišení Nintenda Switch. Hrubým nedostatkem dockovací stanice, alespoň tedy s ohledem na cenu Nintenda Switch, je absence 2.0 či novějšího HDMI portu. K dispozici je totiž pouze 1.4 HDMI output, který sice podporuje 4K obsah, ale maximálně však se 30FPS.

Výkon pro Nintendo Switch

Když už jsme nakousli takt grafického procesoru, tak si můžeme i říct, o jaký procesor se vlastně bude jednat. Což nás vede k dalšímu srovnání s nVidia Shield Tabletem či nVidia Shileld Android TV. Útroby Nintenda Switch totiž budou kompletně postavené na čipsetu nVidia Tegra X1. Není tedy moc velkým překvapením, že se spekuluje o použití Androidu, jakož to operačního systému. Ačkoliv pokud zde bude opravdu Android, bude se jistě jednat o dost modifikovanou verzi a na Google Play asi můžeme rovnou zapomenout.

Již nyní lze Nintendo Switch předobjednat. Datum oficiálního zahájení prodeje je pro evropský trh stanoveno na pátek 3.března. K datu vydání bude k dispozici pouze několik málo her, jako například The Legend of Zelda Breath of the Wild, Sklanders Imaginators, Just Dance 2017 nebo hra 1-2 Switch, která obsahuje sérii miniher ušitou na míru Nintenda Switch. V tomto roce by pak dále měli vyjít hry typu Mario Kart 8 Deluxe, Sonic Mania, Super Mario Odyssey, NBA 2K18 nebo třeba Elder Scrolls V: Skyrim. V celkovém součtu je slíbeno nad 500 her. Je tedy škoda, že Nintendo nezapracovalo na dostupném obsahu již při uvedení konzole na trh. Ceny her se pak budou pohybovat v rozmezí 1 500 – 2 000 Kč za kus, což je srovnatelné s hrami na Xbox One, který ale nabízí výkon na míle vzdálený.

A co takhle cena

Že tu něco chybí? Ooo ano, chybí. A to asi to nejpodstatnější, což je cena konzole. Snad každý by předpokládal, že cena bude nižší, než třeba Xbox One S či Playstation 4 Slim. Nebo že bude alespoň srovnatelná právě s tak podobným nVidia Shield tabletem a Shield Android TV. To je ovšem chyba. Cena za komplet, tedy Nintendo Switch „tablet“, dockovací stanici, dva Joy-Cony a jeden Joy-Con Grip začíná na cca 7 500 Kč a to pro americký trh. S takovou cenou si dovolím říct, že je konzole určená snad jen pro nadšence do Nintenda. Jinak totiž nevidím smysluplný důvod, proč nesáhnout po mnohem výkonnější konkurenční konzoli, nebo třeba právě po Shield Tabletu. Nemluvě o doplňcích, které lze pořídit od 800 Kč do 2 200 Kč.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4