nintendo labo

Student Technického lycea, který má v oblibě práci s počítači a hraní her. Ve volném čase se snaží programovat.

Nintendo představilo nový projekt pro Nintendo Switch. Tento projekt přišel pod názvem Nintendo Labo. Za pomoci Laba budete moci s trochou lepenky udělat příslušenství pro plnohodnotné rozšíření reality. Ve videu můžeme vidět například teleskopický prut, piano a jiné.

Co a jak? Co vše bude?

V balení vám přijde 25 kusů hnědé lepenky plus malá kazeta, do které samotné switch zapadne a bude držet jako přibité. Poté se vám na displeji bude ukazovat postup, jak správně složit další díly. Tento návod bychom mohli přirovnat například k plánku z LEGO stavebnic. Nejjednodušší ze „stavebnic“ zabere cca 15minut. V takovém případě se jedná „robota“, který se pohybuje za pomoci vibrací z Joy-Conů. Řekněme si na rovinu, není taková věc úžasná?

Ovšem jsou tu i mnohem složitější stavebnice. Například již zmíněný teleskopický prut, který má plně funkční naviják připojený k základně se Switchem. Dále tu máme malinké, ale funkční piano s trošku menším počtem kláves, než je obvyklé. Klávesy se zde pohybují pomocí pružinek.

Jak to vlastně funguje?

Asi nejzajímavější věcí v Nintendo Labo je právě piano, které velice zajímavým způsobem funguje. Infračervená kamera, která se nachází na Joy-Conu, snímá odraz od reflexních nálepek na klávesách. Takže jakmile zmáčknete klávesu, tak se štítek posune nahoru. Joy-Con ho pak vidí na určeném místě a předává informace hře, která pak vydá správný tón. Na pianu také najdeme pár tlačítek, kterými můžeme měnit výšku tónu nebo celý zvuk, který piano vydává. Všechny tyto stavebnice jednoduše potřebují ke své funkčnosti trochu lepenky, provázku a zručnosti.

Proč ale tyto Toy-Cony vlastně vznikly? Toy-Con = oficiální název pro stavebnice z lepenky. Všechen postup a vysvětlení co a jak funguje je vysvětlován na obrazovce Switche malými postavičkami z lepenky. Je to takový způsob, jak děti naučit zábavnou formou něco o technice a kreativitě. Řekněme si ale na rovinu, toto nemůže být zaměřeno primárně pouze na děti. Dokážeme si totiž velmi živě představit dospělé, jak se jim rozzařují oči během skládání a bavení se s rodinou. Navíc ten pocit, že jste něco vytvořili a funguje to jak v realitě, tak na obrazovce, je k nezaplacení. Pocit dobře odvedené „kreativní“ práce je pak stejný jak u dětí, tak u dospělých.

Staňte se Transformerem!

Nejnáročnější Toy-Con v Nintendo Labo bude prodáván samostatně. Jedná se totiž o velmi sofistikovaný doplněk, ze kterého vám spadne čelist. Díky tomuto Toy-Conu se ve hře přeměníte v „Transformera“. Hra bude snímat pohyby nohou a rukou. Ve hře se tyto pohyby změní v kopnutí a údery pěstí, které budou neskutečně silné a dokážou srovnat budovy se zemí.

Mile nás překvapilo, jak jsou tyto Toy-Cony bytelné. Až to skoro vypadá, jako by se nedaly rozbít. Po nějaké době samozřejmě rozbít jdou. Nintendo proto plánuje vytvořit formu náhradních dílů, která by se dala přirovnat k plánkům. Ovšem nejjednodušší a nejzábavnější je vlastnoruční oprava svépomocí. Trocha lepidla sem a trocha pásky tam přeci nikdy ničemu neuškodilo. Navíc samotné Toy-Cony si můžete libovolně upravovat a zpevňovat dle libosti, aniž by to nějak ovlivňovalo celkovou funkčnost.

Nintendo Labo má i své stinné stránky

Počet her pro Nintendo Labo je zatím značně limitován. Na to jsme si u Nintendo Switch již vcelku zvykli. Na druhou stranu zabíjet orky tím, že mobilem míříte na nějakou desku s divnými znaky vcelku ničí celkový dojem a požitek ze hry. Toy-Cony jsou oproti mobilnímu VR hmatatelné věci, které opravdu rozšiřují realitu a může s nimi tak být vcelku velká zábava. Představte si, jak to bude vypadat, když se tohoto typu her chopí komunita a různí „modeři“.

Za redakci nám Nintendo Labo přijde jako velmi zajímavý a povedený tah, který přitáhne další nadšence k Nintendo Switch. Nintendo Labo by však mohlo tvrdě narazit díky cenám. Přeci jen, ruku na srdce, kdo dali zaplatí za sadu lepenkových skládaček okolo 1400 Kč a za Transformera přibližně 1900 Kč. Je však otázkou času, kdy se na internetu objeví samotné plány, a tak si bude moci každý zručný kutil postavit dané produkty sám. Až k tomu dojde, může se zase pro změnu stát, že si budete muset zaplatit hru, která se spustí podle použitého Joy-Conu. Ve finále je však jen na vás, jestli chcete dát 60$ do lepenky, nebo je radši využijete jinak.

Zdroje: 1, 2