Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Kéž by tato baterie byla již součástí Samsung Galaxy Note 7. Možná by se tak předešlo některým škodám na majetku. Dále by pak stačila vyměnit pouze baterii a ne celý telefon.

Zejména pak u lithium-ion baterií se setkáváme s přehříváním při zátěži, kdy může dojít až následnému vzplanutí samotného zařízení. Ostatně jsme tomu byli svědky právě u zmíněného Samsung Galaxy Note 7, kde však asi nebyl problém pouze v baterii samotné.

Vědci ze Stanfordu však přišli s možným řešením daného problému. Respektive ne s řešením pro samotný problém s přehříváním baterie. To už je na bedrech výrobců baterií. Přišli ale na to, jak zamezit vzniku náhodného vznícení, následného požáru či dokonce výbuchu použitých baterií.

Laicky řečeno by v každé baterii byla použita pojistka. Při vysoké teplotě se u pojistky roztaví polymerový obal, ve kterém je ukryt zpomalovače hoření (trifenylfosfát). Daný zpomalovač hoření pak zamezí vzniku požáru již při úplném začátku. Taková to baterie pak bude jistě na odpis a bude se muset koupit nová. Zbytek zařízení by však měl zůstat funkční bez jakéhokoliv náznaku poškození.

Nejideálnějším řešením však stále je, zamezit samotnému přehřívání. Tato pojistka v baterii totiž eliminuje pouze následný problém, který však vznikne právě díky přehřáté baterii. Neeliminuje však prvotní problém a tím je přehřátá baterie.

Baterie s „trifenylfosfátem“ zde již byla

Kdysi byly již navrženy baterie s použitím daného trifenylfosfátu. U těchto baterií byl však trifenylfosfát přímo součástí baterie a snižoval tak jejich životnost již od prvního použití. Dalo by se říct, že se tak jednalo o pasivní ochranu, která zde byla celou dobu. Nyní se však jedná o ochranu aktivní, která se spustí pouze v případě nouze a navíc nesnižuje životnost baterie. Alespoň ne do doby, než dojde ke krizové situaci. V takovém případě však bude stejně doporučeno baterii vyměnit za novou.

Můžeme jen doufat, že polymerový obal nebude tát při příliš nízkých teplotách. To by totiž až moc hrálo výrobcům do karet a zákazníci by pak měli další část telefonu, kterou musí pravidelně měnit.

 

Zdroje: 1, 2, 3