foldable phone

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Letošní MWC 2019 by se přehledem mohla jmenovat „Foldable phone competition“, tedy soutěž o nejlepší ohebný telefon. Podíváme na dva již představené a jeden v podobě oznámeného konceptu.

Samsung Galaxy Fold

Již nějakou dobu očekávaný Samsung Galaxy Fold, který byl na některých fórech taktéž označován jako Galaxy X, konečně spatřil světlo světa v plné své kráse bez maskování.

Na poli „foldable phone“ se jedná určitě o velký krok kupředu, tak že berte některá negativa pouze jako připomínku a subjektivní názory. Nejedná se totiž přímo o „hate“, nějak se vždy začít musí.

V první řadě je nutné zmínit, že se telefon sklápí dovnitř. Velký ohebný 7,3“ QXGA+ Dynamic AMOLED Displej (4.2:3) je tedy v zavřeném stavu chráněn proti poškrábání.

V zavřeném stavu máte k dispozici „pouze“ venkovní 4,6″ HD+ Super AMOLED Displej (21:9). Nejedná se o nejmenší displej, ale na kvůli velkým rámečkům vypadá jednoduše tak nějak utopený, jednoduše malý. Kdybychom vzápětí neviděli Huawei Mate X, brali bychom to jako nutné zlo u ohebného telefonu.

Obdobně se stavíme k výřezu, který se nachází v rozloženém stavu v pravém horním rohu. Jsou zde ale schované kamerky pro pořizování selfie. Asi bychom je oželeli selfie na v rozloženém stavu za cenu rovnoměrného displeje bez výřezu. Jedná se samozřejmě o subjektivní názor.

Poslední věc, která nám trochu kazí dojem, je vzniklá mezera v ohybu při složeném stavu, což je způsobeno právě ohýbáním dovnitř. Displej v takovém stavu totiž jednoduše nelze zlomit / ohnout jako papír.

Základní parametry Galaxy Fold

Displej rozložený stav Displej složený stav
7,3“ QXGA+ Dynamic AMOLED Displej (4.2:3) 4,6“ HD+ Super AMOLED Displej (21:9)
Přední kamera (složený stav) Přední kamera (rozložený stav)
10MP Selfie Camera Dual Camera
Pixel size: 1.22um 10MP Selfie Camera
FOV: 80° 8MP RGB Depth Camera
F.No (aperture): F2.2
Zadní kamera (rozložený i složený stav)
Triple Camera
12MP Telephoto Camera
12MP Wide-angle Camera
16MP Ultra Wide Camera
Kapacita baterie Nabíjení
4380mAh Quick Charge kompatibilní drátově i bezdrátově
OS * QC2.0 a AFC
Android 9.0 (Pie) * WPC a PMA
Procesor Uložiště
7nm 64-bit Octa-Core Processor 12GB RAM (LPDDR4x) with 512GB vnitřní uložiště (UFS3.0)
Bez slotu pro microSD.

Huawei Mate X

Další představený „foldable phone“ není nikdo jiný, než Huawei Mate X, který na MWC taktéž vyhrál prestižní cenu za nejlepší mobilní zařízení letošního MWC 2019.

Oproti Galaxy Fold se totiž Huawei Mate X ohýbá při zavírání dozadu. Díky tomu stačilo použít pouze jeden velký displej. Na druhou stranu, i když máte telefon v zavřeném stavu, tak vystavujete druhou polovinu nebezpečí poškrábaní. Huawei však Mate X bude dodávat se speciálním pouzdrem, které by případnému nechtěnému poškození mělo zabránit.

V rozloženém stavu tak máte k dispozici 8″ OLED displej bez jakéhokoliv výřezu a s minimálními rámečky. V zavřeném stavu pak máte k dispozici 6,6″ displej s druhou polovinou vzadu, které zůstalo 6,38.

Druhá „polovina“ je o něco menší kvůli vystouplé baterii s čočkami a senzory na druhé straně. Do té se také displej při zavíraní zacvakne. Ve složeném stavu tedy nikde nic nevyčnívá a nemáme zde ani mezeru jako u Galaxy Fold.

V rozloženém stavu se pak 8″ tablet vcelku dobře drží právě za vystouplou baterii. Obdobně jsme mohli držet například tablet Lenovo Yoga Tab 3.

Základní parametry Huawei Mate X

OLED displej Rozlišení
Rozložený: 8 palců Rozložený: 2480x2200px
Složený: 6,6″ přední panel
6,38″ zadní panel
Složený: 2480x1148px přední panel, 2480x892px zadní panel

CHIPSET: HUAWEI Kirin 980 + Balong 5000

HUAWEI Kirin 980 Balong 5000
CPU: 2 x Cortex-A76 Based 2.6 GHz + 2 x Cortex-A76 Based 1.92 GHz + 4 x Cortex-A55 1.8 GHz 2G / 3G / 4G / 5G Multi-mode
GPU: Mali-G76 Support SA&NSA
NPU: Neural Network Processing Unit

Paměť

OS

8 GB RAM + 512 GB ROM Android 9
NM card: podpora až 256 GB Kamera
dualSIM nebo SIM + NM card 40 MP (Wide Angle Lens) + 16 MP (Ultra Wide Angle Lens) + 8 MP (Telephoto)

Baterie

Nabíjení

4500 mAh 55 W HUAWEI SuperCharge

Xiaomi Dual Flex / Mix Flex

Ačkoliv na MWC 2019 Xiaomi žádný „foldable phone“ nepředstavili, tak na twitteru „uniklo“ video, kde si zakladatel Xiaomi Lin Bin hraje s konceptem, který vypadá jako plně funkční zařízení.

Dle dostupných informací by se zařízení mělo jmenovat Xiaomi Mix Flex, případně pak Xiaomi Dual Flex podle toho, že se ohýbá rovnou na dvou stranách.

V první chvíli nás tento koncept krapet zarazil, pak nám ale došlo, jak je to vlastně dokonalé. V jednu chvíli totiž máte v ruce zařízení, které je opravdu malé a s displejem po celé ploše a po rozložení máte velký tablet. Dle videa lze navíc telefon používat i jen v částečně složeném stavu.

Bohužel k zařízení zatím nemáme příliš informací, tak nebudeme spekulovat kdy, jak a co. Každopádně můžeme s čistým svědomím říct, že se s Xiaomi musí počítat i na poli „foldable phone“.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, vlastní