podpora linuxu

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Nativní podpora Linuxu ve Windows 10, resp. podpora konkrétně linuxového subsystému Ubuntu. Tak taková je momentální myšlenka Microsoftu. Již nebude muset používat dual-boot či virtuální zařízení.

Pokud zrovna nepreferujete Ubuntu, je zde díky SUSE produktovému manažerovi dostupný návod, jak Ubuntu nahradit za Vámi zvolený subsystém Linuxu. A to jak openSUSE a SUSE Linux Enterprise Server, tak i Linuxové distribuce typu Fedora, Debian nebo CentOS.

Linuxový BASH ve Windows

Podle daných instrukcí Microsoftu pak stačí povolit podporu v BASH softwaru pro Ubuntu. S povolenou podporou pro linuxové systémové soubory pak můžete spustit UBUNTU přes příkazový řádek BASHa. Jakmile je vše nastaveno, postačí Vám uložit si systémové soubory Ubuntu jako zálohu, stáhnout Vámi požadovanou alternativu linuxové distribuce, rozbalit ji jako kořenový adresář (root file) a nastavit jako původní nastavení (default).

Dle slov Microsoftu pak BASH software není určen pro širokou veřejnost, ale je cílen spíše na vývojáře. Microsoft se tak snaží ulehčit vývojářům a programátorům přístup linuxových souborů a jejich následnou správu, pokud zrovna pracují na zařízeních s předinstalovanými Windows 10.

Otázkou však zůstává, zda skalní uživatelé Linuxu BASH software ve Windows 10 ocení, popřípadě vůbec využijí. Možná pro ně totiž zůstane stále pohodlnější a přehlednější využít právě zmíněný dual-boot či virtualizaci. Možná dokonce radši odsunou daný úkon na dobu, až budou sedět za monitorem zařízení s plně nainstalovaným a jim dobře známým tučňákem.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7