NanoPi Neo NAS

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

NanoPi Neo je samostatný mini PC, který je poháněn čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex A7. Dále nabídne LAN port a USB. Díky pinům však lze připojit i jiné příslušenství včetně kamery, LCD, rozšiřující baterie a mnoho dalšího.

NanoPi Neo NAS Kit

Dnes se však podíváme, jak z tohoto drobka udělat NAS uložiště. Díky NanoPi Neo NAS kitu budete mít navíc k dispozici další USB, SATA řadič na připojení HDD či SSD disku. Vše hezky zabalené do hliníkových šasů o velikosti 154 x 100 x 47,5mm s váhou 414g.

NanoPi Neo pak stačí pomocí pinů připojit k desce NAS Dock. V balení navíc naleznete pasivní chlazení pro samotný minipočítač. Vše dohromady pak stačí umístit do hliníkových šasů. Zespod šasů stačí nalepit protiskluzové „knoflíky“.

Na závěr stačí ze zadní strany kitu vložit vámi vybraný disk. Disk je snadno vyměnitelný, stačí vždy odšroubovat zadní krytku. Z čelní strany budete mít k dispozici dohromady 2x USB 2.0, ethernet port, port pro napájení a přepínací tlačítko ON/OFF.

Poté stačí již zapojit do sítě a do routeru. Vyhledáte IP adresu zařízení a následně se přihlásíte ke svému novému NAS uložišti. Po nastavení všeho potřebného již můžete přistupovat k NAS uložišti přes jakoukoliv síť, pokud máte ke svému routeru přístup přes pevnou IP.

Celkové náklady

Akční cena NAS kitu je cca 350 Kč. Po skončení akce bude stát  cca 500 Kč. K ceně je však nutné připočíst ještě náklady za vámi zvolený disk a samotný minipočítač NanoPi Neo, který vyjde zhruba na 200 Kč.

 

Zdroje: 1, 2, 3