Mini DayZ

Student Technického lycea, který má v oblibě práci s počítači a hraní her. Ve volném čase se snaží programovat.

Mini DayZ od Českého studia Bohemia Interactive vyšlo teprve nedávno, ale jeho kořeny jsou hluboko. Poprvé se totiž DayZ objevilo roku 2013 jako mód pro hru ArmA 2: Operation Arrowhead. I když je Mini DayZ plné pixelů, stále si zachovává svoje původní téma, tedy přežití ve světě banditů a zombie.

Hlavním cílem v Mini DayZ, stejně jako ve všech survival hrách, je vaše přežití. Abyste toho docílili, musíte dávat bacha na vaši postavu. Váš hrdina tak nesmí krvácet, hladovět nebo mít být stravován žízní. Co se týče oblečení, vždy se objevíte jen s tričkem a kalhoty. Takže abyste našli lepší výbavu, musíte prohledávat auta a sbírat vyhozené věci. Nejtěžší je ubránit se před Zombie. Na již to budete potřebovat zbraně, a to buďto klasické střelné nebo ty improvizované co naleznete v okolí.

Krvelační nepřátelé

Mini DayZ je rozhodně jednou z nejvíce obtížných survival her, které lze aktuálně hrát. Vaši zombie nepřátelé jsou nemilosrdní a snaží se vás roztrhat na kousky ve dne v noci. Ovšem Zombie nejsou jediným problémem. Taková divoká zvěř, která prahne po krvi (přesněji řečeno po té Vaší), vám dokáže také pěkně zavařit.

Zásoby jsou velmi vzácné, a tak budete často běhat z lokace do lokace, abyste vůbec něco našli a mohli přežit. Venkovské oblasti jsou na tom, co se zásob týče, velmi špatně, ale zase zde není takové množství Zombie. Kdežto ve městech je velká spousta zásob, ale také velká spousta Zombie.

Tutoriál, který naučí a pobaví

V Mini DayZ nalezneme také tutoriál, který vás provede celou hrou a také vám vysvětlí, že hláška‘‘Jsem přítel‘‘ v této hře nic neznamená! Tutoriál jsme shledali velmi zábavným. Celá hra včetně tutoriálu je v češtině. Na začátku hry dostanete na výběr, zda chcete hrát hru pomocí joysticku nebo dotykového ovládání. Bohužel zvyknutí si na soubojový systém vám ze začátku nějaký ten čas zabere. Útoky na blízku jsou automatické, ale se střelnými zbraněmi musíte střílet již vy sami. Velmi často se nám tedy stávalo, že jsme si neustále přepínali ze střelné zbraně na zbraň na blízko a kvůli tomu jsme umírali, protože jsme nereagovali dost rychle na automatický a manuální útok.

Pokud vás Zombie zasáhne, je zde velká šance, že začnete krvácet stejně jako v DayZ. Krvácení zastavíte za pomoci obvazu, nebo ho prostě budete ignorovat a časem krvácet přestanete, ale to opravdu nedoporučujeme. Pokud nemáte obvaz, můžete použít například tričko a vytvořit si z něj provizorní obvaz.

Absence multiplayeru

V Mini DayZ nalezneme 3 obtížnosti – Nováček, Normální a Veterán. Upřímně jsme v nich bohužel nenašli moc velký rozdíl. Tedy alespoň co se obtížnosti soupeřů týče. Rozdíl byl však v množství zásob a samotném počtu nepřátel, kteří vás chtějí zabít. Hra neobsahuje možnost multiplayer, což není u série DayZ není zvykem. U mobilní aplikace to ale lze pochopit.

Mini DayZ a retro grafika

Grafika hry se vývojářům opravdu povedla, jedná se o úžasný retro styl. Ačkoliv hra má i své zápory. Například pokud za vámi něco jde, je dost často těžké poznat, zda je to zombie či přeživší. Díky čemuž je těžké hrát strategicky (na zombie se sekerou a na lidi s kulometem). Hru doporučuje hrát se sluchátky, abyste měli ten nejlepší požitek ze hry. Se sluchátky si navíc nejlépe vychutnáte úžasný soundtrack, který hra nabízí.

Hra je dobře hratelná jak na nových, tak i starých zařízení. Za redakci jsme Mini DayZ testovali i na Lenovo K5, kde se však hra občas trochu trhala, ale nejednalo se o nic strašného. Při hraní se telefon ani nezahříval, takže ani o životnost samotného mobilu nemusíte mít strach. To už však může být na každém telefonu jiné. Některé mobily přeci jen přehříváním trpí, ať už na nich děláte cokoliv.

Sečteno, podtrženo, Mini DayZ je zajímavým přírůstkem mezi mobilní survival hry. Avšak není to něco, z čeho byste byli uchváceni ještě rok po dohrání. Pokud ale hledáte hru, u které si odpočinete a zabavíte zároveň, pak je Mini DayZ právě pro vás!

Galerie