Microsoft xCloud gaming

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Streamování her na jiná zařízení, případně přímou cloud gaming není zrovna žádná převratná novinka. Již nějakou dobu tuto službu můžeme vidět u nVidia s jejich službou GeForce Now. Nyní přichází jako velká „novinka“ streamovací služba Microsoft xCloud pro Xbox. Nemluvě o tom, že v době spuštění už bude mít pravděpodobně konkurenci i v Google Stadia.

Sony u svého playstation již dávnou umožnil streamování na PSvita, oficiálně na některé Sony Xperia a neoficiálně po úpravě téměř na jakékoliv Android zařízení. Xbox má do této chvíle možnost streamovat pouze na zařízení s Windows 10. Díky aplikace třetích stran OneCast i na MacOS.

Ve všech případech se ale jedná pouze o streamování v domácí síti. Samozřejmě je možné využít VPN případně velmi funkční streamovací službu ParSec, ale už se jedná o dvojité streamování a s ním spojené delší odezva.

Aktuální vývoj Microsoft xCloud

Ačkoliv má Xbox už hodně dlouho Xbox App i na telefony, tak do nich není možné streamovat. To musí první uniknout informace o chystané, téměř dokončené streamovací službě Google Stadia, aby se Microsoft probral a konečně vyslyšel prosby uživatelů Xbox, aby mohli streamovat svůj obsah kamkoliv bez krkolomného přemosťování.

Aby toho nebylo málo, z nepříliš starého videa o službě Microsoft xCloud, kde moderátorka dostane do ruky telefon s Xbox ovladačem to vypadá na příšernou odezvu, moderátorku co neumí hrát, nebo jednoduše jen puštěné video v mobilu kdy moderátorka jen bezhlavě kliká na gamepad.


Testování Google Stadia

Což nás vede jen k tomu, o jak moc rozpracovanou službu se momentálně jedná. Google Stadia je již alespoň ve fázi, kdy dokáže za svých podmínek simulovat hraní srovnatelné s PC a odpovídající právě konzolovému hraní na Xboxu.

Zařízení Google Stadia*Google Stadia 15 Mb/s**Project StreamPC (30 fps)PC (60 fps)Xbox One X
odezva166ms*188ms*179ms112ms79ms145ms
odezva včetně input lagu TV***166ms188ms200ms133ms100ms166ms
  • *Kontrolované připojení Googlu o rychlosti 200 Mb/s
  • **Simulované zpomalené připojení o rychlosti 15 Mb/s
  • ***Input lag na LG C8 OLED činí 21 ms

Tento test provedl Richard Leadbetter, přispěvatel britského Eurogameru a jeden z redaktorů Digital Foundry. Pomocí vysokorychlostní kamery (240 fps) změřil reálný input lag streamování.

Ačkoliv se může zdát, že Xbox xCloud odsuzujeme, tak je tomu přesně naopak. Vlastně se na něj velmi těšíme. Jen jsme ohledně herní platformy Microsoftu již velmi skeptičtí, protože v poslední době dělá vše pro to, aby hráči Xboxu platformu měnili. Což je způsobeno asi hlavně tím, že herní odvětví není hlavní výdělečnou sekcí Microsoftu, do které Xbox dozajista spadá.

Přitom by místo celého xCloudu bohatě stačila možnost streamovat svůj obsah z vlastní konzole na jakékoliv vlastní zařízení s operačním systémem Windows, MacOS nebo Androidem.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, vlastní