microsoft office 365

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Pokud zatím nejste uživatelem licence Microsoft Office 365, tak jím po roce 2020 s největší pravděpodobností již budete. V roce 2020 totiž končí hlavní podpora pro zatím poslední Office 2016 a poté bude k dispozici dost možná pouze Office 365.

Jedná se tedy o jistý tlak Microsoftu, eliminovat ostatní distribuce a používat pouze jednu. A to přesně tu, která se platí ročně a ne pouze jednou při první koupi.

Dostupné distribuce

Zatím je k dispozici verze Home a Business, které vycházejí v určitém intervalu (2010, 2013, 2016….). U těchto licencí stačí zaplatit pouze jednou. Ovšem s příchodem cloudu zde máte zajištěnou podporu a cloud samotný vždy jen k určitému datu. Poté vám cloud přestane fungovat a stejně vám přestanou chodit aktualizace pro samotný Office.

Microsoft Office 365

Pokud používáte Office 365, tak jste nuceni platit za služby ročně. Odměnou jsou vám všechny služby neustále k dispozici. Tedy alespoň do doby, kdy si službu Office 365 platíte. Na druhou stranu však máte dokumenty díky cloudu neustále k dispozici na všech zařízeních. Nemluvě o 1TB dostupného místa na OneDrive. Momentálně nejnižší dostupná cena je 1799 Kč, nebo 179 Kč měsíčně.

Stejně jako Microsoft tlačí uživatele k instalaci Windows 10, tak se snaží nyní uživatele donutit k přechodu na Office 365. To že nevyužíváte cloud a sdílení dokumentů na více zařízeních Microsoft evidentně nezajímá. A proč taky, lepší pravidelně platící zákazník, než-li pouze jednorázový příjem.

Dostupné alternativy

Pokud vás však absence aktualizací Office, podpora cloudu či sdílení dokumentů nijak neomezuje, pak si nainstalujte nejnovější verzi Office a dále nic neřešte. Rozšířená podpora pro Office 2016 oproti té hlavní končí až v roce 2025. Jestli Microsoft změní svůj názor, poznáme až v čase, kdy by měla vyjít další verze Microsoft Office.

Pokud vám nevyhovuje ani jedno řešení, vždy máte možnost volby. V dnešní době máte k dispozici například Google Docs, LibreOffice nebo jiné alternativy a to zdarma.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4