Michal Lojek - vital-moto-mod

Autor se zájmově řadí mezi herní nadšence a streamery, kdy aktivně baví své diváky při hraní rozličné škály her.

Michal Lojek zastává v současné době ve společnosti Lenovo pozici SmartPhone manager. Pro NINIT.cz poskytl vyčerpávající rozhovor ohledně své osoby, trendů Lenova v budoucnu a prozradil nám, co nás čeká a snad nemine. 

Michal Lojek úvodem

1. Naši čtenáři jsou s výrobky Motorola dobře seznámeni. Ovšem o Vás píšeme vlastně úplně poprvé. Mohl byste se nám v úvodu krátce představit?

Celou svou kariéru jsem strávil na poli mobilních telefonů a pomáhal jsem na náš trh uvést celou řadu značek. Až na výjimkou tříletého období, kdy jsem si odskočil do Ruska a věnoval se technickým projektům, které byly mimo jiné spojené s olympiádou v Soči. Vrátil jsem se ale poté znovu k předchozímu zaměření, protože obor mobilních telefonů je natolik dynamický, že mě pořád baví.

2. Vaše jméno (Michal Lojek) je hodně skloňované v souvislosti s úspěšným nástupem mobilních telefonů Ericsson v roce 1996 na český trh. V té době vám bylo přibližně 26 let a byl jste čerstvým absolventem. Můžete nám povědět něco o tomto úspěšném startu Vaší kariéry?

Jak to tak u absolventů bývá, měl jsem teoretické znalosti, ale praxi mizivou. Řídil jsem se proto spíše intuicí a to se mi zřejmě vyplatilo, protože během dvou let jsme tenkrát dosáhli druhé pozice na českém trhu. Zpětně vidím značnou část úspěchu v tom, že jsem důvěřoval svým kolegům.

Co bylo po Ericssonu

3. Po Ericssonu přišla éra Sagemu, zůstal jste tedy v oblasti mobilních telefonů. V té době měl Sagem poměrně špatné reference a přitom jste jako Country Manager pro ČR a SR dosáhl výborných výsledků – Jak retrospektivně vzpomínáte na dnes už vlastně neznámý brand Sagemu? Myslíte, že je zánik Sagemu škoda, či se jedná o přirozený zánik brandu v rámci trhu s mobilními telefony?

Se značkou Sagem se opravdu dostavil nevídaný úspěch. Zejména na Slovensku jsme doslova převálcovali konkurenci. Úspěch Sagemu jak ve Slovenské, tak v České republice tkví jednoznačně ve spojení atraktivního produktu, ceny a spolupráce s prodejními partnery. Trh mobilních telefonů je velmi agresivní a zaniklo již mnoho mobilních značek, přičemž jednou z nich byl právě i Sagem.

Současnost u Lenovo

4. Dostáváme se k hlavnímu bodu. V současné době jste na pozici ředitele společnosti Motorola. My měli příležitost si některé nové kousky z rodiny Moto vyzkoušet a ohlasy byly za nás výborné. Jak vnímáte vy osobně sloučení značky Motorola pod silnou společnost, jako je Lenovo?

Pokud se podíváme do historie, tak i na Motorolu po novém miléniu dopadla krize, a dokonce se chvíli zdálo, že se Motorola z trhu mobilních telefonů vytratí úplně. Tato značka ale neodmyslitelně patří k telekomunikacím a má po technické stránce vynikající produkty, tak firmě nabídl pomocnou ruku nejprve gigant Google a poté Lenovo. Právě díky této společnosti, která patří k největším světovým lídrům v oblasti technologií, se Motorola mohla znovu nadechnout a je více než připravena zazářit a udávat trendy i v budoucnosti.

5. Celkově zrod mobilních telefonů řady Motorola muselo být náročné nejen administrativně, ale co nás zajímá nejvíc, jak náročný byl postup po stránce technologické.

Motorola má po technické stránce produkty na velmi dobré úrovni, tudíž po technické stránce nebyl zrod mobilních telefonů náročný. Spolupráce firem Lenovo a Motorola už přinesla i své první ovoce. Tým designérů rozhodně nezahálel a na trh tak přišla například rodina smartphonů Moto Z s magnetickými doplňky Moto Mods.

Doporučení

6. Který model byste za sebe nejvíce vypíchl v rámci telefonů Lenovo a proč?

Zcela určitě již zmíněnou modelovou řadu Z, kterou jsme představili před více než rokem. Těmto modulárním telefonům můžete na záda jednoduše připnout magnetické doplňky Moto Mods. Každou chvíli tak můžete mít o trochu jiný telefon, a navíc získáte i další přídavné funkce, které vám sebechytřejší telefon nedokáže jen tak dát. Můžete si vybrat, jestli chcete místo telefonu mít přenosný projektor, reproduktor, herní konzoli, kontrolor zdraví nebo třeba polaroid. Na poli mobilních telefonů se tak jedná opravdu o ojedinělou funkčnost.

Vize samoopravovacích displejů

7. Před pár měsíci jsme publikovali článek o samoopravovacích displejích, které mají velký potenciál. Vidíte v tomto patentu budoucnost smartphonů, případně, jaký je Váš osobní odhad na dobu, která bude potřeba pro úspěšné uvedení na trh?

Můj názor je, který říkám i zákazníkům, že bychom se k telefonu, který už toho v dnešní době vydrží o něco více, neměli chovat o to hůř. Pořád bychom měli mít na paměti to, že je to věc, na kterou musíme dávat pozor. Když ovšem občas pozoruji své děti, tak věřím, že tento patent má skutečně velkou budoucnost. A co se týče doby pro uvedení na trh? To si v současnosti netroufám odhadnout.

8. Motorola telefony se usadili v kategorii telefonů střední třídy s výbornou cenovkou. Byl toto úmysl již od začátku? Cílí Motorola do budoucna trochu výš, například do segmentu manažerských přístrojů s rodinkou Moto?

Na trhu se snažíme být agresivní a přinášet zákazníkům takové modely, které jim za srovnatelnou cenu nabídnou více. Motorola má řadu unikátních funkcí, ať už zmiňované Moto Mods nebo funkce jako například aktivní displej, či Moto povely. Díky tomu si telefon během schůzky snadno ztišíte pouhým otočením, jedním pohybem aktivujete fotoaparát nebo zatřesením rozsvítíte svítilnu. Co se týká segmentu manažerských přístrojů, tak modely Moto Z, ale také Moto X a částečně moto G do něj jednoznačně patří.

Co nás čeká a nemine

9. Značky ZUK a Medion u nás moc známé nejsou. Jedná s o marketingové rozhodnutí, či se jednoduše těmto značkám, které Motorola samostatně provozuje, v Čechách nedaří?

Společnost Lenovo, která je 100% vlastníkem značky Motorola rozhodla, že globální značkou pro mobilní telefony bude značka Motorola. Jiné značky nadále nepoužíváme, a tudíž zmíněné značky u nás nejsou a ani nebudou.

10. Vaším úkolem je vlastně posílení vnímání značky v oblasti chytrých telefonů. Jak tento úkol vnímáte do budoucna, případně můžete prozradit část plánů, co nás od Motoroly ještě čeká?

Již brzy začneme představovat nové portfolio Motorola 2018. Přinášíme atraktivní zlepšení ve všech modelových řadách – Z, X, G, E. Přesvědčil jsem se, že prodejci i zákazníci značku Motorola vnímají dobře, a to zejména díky kvalitnímu provedení a technickým vymoženostem. Můžeme se i postupem času těšit na novinky, které byly představené na konferenci CES 2018 v Las Vegas, jako například Vital Moto Mods, což je doplněk, který vám umožní hlídat si své zdraví.

Závěrem

Pokud by vás napadl jakýkoliv dotaz, na který by mohl Michal Lojek zpětně odpovědět, pak nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím příspěvků na facebooku pod článkem, nebo přímo v komentářích pod článkem.