kodi

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Velmi oblíbené, ačkoliv s některými pluginy ne zcela legální, mediální centrum Kodi dorazilo i na herní konzoli Xbox One. Pro tu byl při tom určen již od svého prvopočátku.

Xbox Media Center ala Kodi

Kodi se totiž u svého zrodu jmenovalo XBMC, tedy Xbox Media Center, který měl z původního Xboxu udělat plnohodnotné mediální centrum a ne jen přehrávač DVD a herních titulů. Od svého prvotního záměru se však vývojáři krapet vzdálili.

Došlo ke změně jména kvůli možnému porušení ochranných značek. To dalo vzniknout dobře známému mediálnímu centru Kodi, které je již nějakou dobu dostupné na PC a Android zařízeních.

Ne zcela legální rozšíření

Velkou „reklamu“ pak Kodi získalo díky ne zcela legálním doplňkům – pluginům, které lze levně zakoupit jako například jako Kodi Box, který lze připojit k vaší TV. Další pluginy jsou v podobě softwarových úprav, které dokáží streamovat jinak placené televizní kanály přímo do vaší Smart TV.

Tyto pluginy se dozajista na Xboxu neobjeví. Alespoň ne oficiální cestou přes Microsoft Store.

Po sedmi letech konečně na Xbox

Po sedmi, respektive téměř osmi letech, působení Kodi se poprvé vývojáři vrátili k původnímu záměru a aplikace se tak objevila i na Microsoft Store, který je přístupný i přes Xbox One. Zprvu tomu tak nebylo. Aplikace totiž nebyla plně optimalizována, a tak byla přístupná pouze na PC s Windows 10.

Ačkoliv nyní již na svém Xbox One aplikaci v Microsoft Store spatříte, tak je nutné podotknout, že se jedná o „testovací“ verzi. Ta samozřejmě může obsahovat jisté bugy a nedokonalosti. Aplikace je navíc oproti PC verzi díky Microsoftu krapet ořezána.

Potřebuje Xbox další multimediální centrum?

Hlavní otázkou však zůstává, zda konzole Xbox One tuto aplikaci vůbec potřebuje. Díky svým funkcím je již v původní verzi vcelku dokonalým mediálním centrem a Kodi zde bude sloužit spíše jako doplněk, ne-li přímo jako aplikace pro instalací „nelegálních“ doplňků. Ačkoliv jistě nebudou dostupné oficiální cestou, tak se nebojíme, že si časem nenajdou cestu právě i k Xboxu.

Zdroje: 1, 2, 3