Linux on Galaxy

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

O dockovací stanici DeX pro Galaxy S8, S8+ a Note 8 jsme vás již informovali, stejně jako o chystané aplikaci Linux on Galaxy. Nyní již vyplouvají na povrch první videa, kde je zřetelně vidět plnohodnotný Linux Ubuntu 16.04.

Linuxové distribuce dle výběru

A to není vše. Z dostupného videa je navíc patrné, že Linux Ubuntu 16.04 bude s největší pravděpodobností je jednou z možných Linuxových distribucí. Video totiž začíná položením Samsung Galaxy do dockovací stanice DeX. Naběhne Android prostředí na PC, kde uživatel spustí aplikaci Linux on Galaxy. Zde dále uživateli vyjede nabídka dostupných systémů. Je zde vidět pouze jeden, již zmíněný Linux Ubuntu 16.04. Nic by ale nemělo bránit tomu, aby zde byl delší seznam dostupných Linuxových distribucí.

V demonstrativním videu dále uživatel spouští aplikaci Eclipse, tedy vývojářské prostředí pro tvorbu aplikací pomocí Javy pro Android. Můžete si tedy na Android zařízení ve volné chvíli s klidem připravit svoje vlastní aplikace postavené na architektuře procesoru ARM.

Linux on Galaxy ARM 

Otázkou tedy zůstává, zda bude ostatní software a aplikace taktéž pouze na ARM architektuře, nebo zda se povede do této verze Linuxu vtlačit upravené x86 aplikace. Dalším možným posunem může být dockovatelný Windows. Dobře víme, že Microsoft již minulosti použil operační systém Windows pro ARM procesory. Dle našeho názoru ale lepší plnohodnotný Linux, než-li ořezaný ARM Windows. Na druhou stranu však může být pro určitě uživatele přívětivější právě onen ARM Windows.

Co by nás mohlo čekat

I kdyby k tomu však došlo, tak se v daném stavu jedná o hudbou budoucnosti. Je však dobré vědět, že můžeme počítat se širokým portfoliem distribucí, které Linux nabízí.

Již nyní uživatelé spekulují, zda bude možné dockovací stanici Samsung DeX zabudovat do těla notebooku, kde by pak telefon Galaxy sloužil jako touchpad. Odpadla by vám pak nutnost připojení dockovací stanice k monitoru a měli byste vždy vše po ruce. Jestli je Windows ARM na zařízení Galaxy hudbou budoucnosti, pak přenosný „dutý“ notebook se zabudovanou dockovací stanicí DeX bude spíše v rukou komunity nežli společnosti Samsung.

Zdroje: 1, 2, 3