Linux on Galaxy a Samsung DeX

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Dockovací stanice Samsung DeX pro řadu Galaxy je již nějaký čas venku. Zatím umožňuje převést Android prostředí na monitor. Díky aplikaci Linux on Galaxy bychom se však měli dočkat plnohodnotného Linux prostředí.

Samsung DeX

Již teď je možné dockovací stanici Samsung DeX využít k propojení telefonu s monitorem a klávesnicí. Na monitoru pak máte prostředí telefonu převedené do obdoby RemixOS, který je také postaven na androidu.

Stále se ale nejedná o plnohodnotný desktop, jako spíše o přizpůsobení Androidu provoznímu prostředí. Samsung však chystá uvést aplikaci Linux on Galaxy, která uživatelům umožní při vložení Galaxy telefonu do dockovací stanice Samsung DeX používat plnohodnotný GNU/Linux.

Linux on Galaxy

Mezi podporovanými telefony samozřejmě nebude chybět Samsung Galaxy S8, S8 Plus nebo Galaxy Note 8. Zda se čase dostane třeba i na sedmou verzi není zatím známo. Stejně tak není zatím známé žádné oficiální datum vydání společně s verzí Linuxu, která by měla být použita. Uvidíme, zda se bude jednat o plnohodnotnou Fedoru, Debian nebo Ubuntu, popřípadě zda se bude jednat plnohodnotnou Linux distribuci pod záštitou Samsung.

Informace k odběru

Pokud však chcete být včas a podrobně informování, pak se můžete přihlásit k odběru novinek a aktualit týkajících se právě dockovací stanice Samsung DeX a aplikace Linux on Galaxy prostřednictvím oficiálních stránek Samsung.

Již známé obdobné funkce

Android prostředí zobrazené na vašem monitoru prostřednictvím speciálního OTG kabelu nebo dockovací stanice není nic tak nového. S takovým případem jsme se setkali dokonce i u WindowsPhone zařízení v podobě Windows Continuum.

Stejně tak jsme na obdobnou funkci mohli narazit i u Android zařízení díky operačnímu systému RemixOS a RemixOS mobile ROM, která se ale bohužel již mezi běžné uživatele jen tak nedostane.

Trocha polemizování závěrem

Otázkou však zůstává, zda právě možnost udělat z Android zařízení Linux desktop je to, po čem uživatelé opravdu touží. Většina z uživatelů totiž používá Windows a ne Linux. Představa, že by běžný uživatel jen kvůli této funkci přešel na Linux je trochu zcestná. Vývojáři a blázni do Linuxu však Samsungu za tuto funkci utrhnou ruce, tedy alespoň za předpokladu, že se bude opravdu jednat o plnohodnotnou Linux distribuci.

Zdroje: 1, 2, 3, 4