LibreOffice 5.3

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

LibreOffice je opensource program pro úpravu dokumentů dostupný téměř na všech OS. Windows, Mac a Linux mezi nimi samozřejmě nechybí. Již před dvěma lety bylo zmíněno, že se LibreOffice chystá v budoucí aktualizaci vydat podporu cloudu. A nyní ji zde máme ve formě LibreOffice 5.3. Můžeme tak očekávat podobné možnosti, jako o Microsoft Office nebo Google Docs. Nejedná se však o možnosti 100% totožné.

Libre Office Online

Na rozdíl od Microsoftu či Google, zde budete muset nastavit přístup každému uživateli zvlášť a to přímo na serveru s nainstalovaným LibreOffice Online. Nejedná se tedy cloud, který by provozoval sám The Document Foundation. LibreOffice Online je pouze služba, díky které můžete využívat jiné cloud servery, nebo svůj vlastní. Vše si však musíte sami nastavit.

Tuto službu tedy budou spíše využívat v menších firmách, kde není velký problém všem nastavit přístup. Samotný The Document Foundation však zatím LibreOffice 5.3 firmám moc nedoporučuje. Naopak jim radí, aby zatím zůstali u verze LibreOffice 5.2.5, která je stabilnější a zaběhlejší. LibreOffice 5.3 je totiž zatím v rané fázi a je tak určený spíše znalým uživatelům nebo těm, kteří s LibreOffice teprve začínají.

Nejviditelnější novinkou LibreOffice 5.3 je však nové uživatelské rozhraní MUFFIN (My User Friendly & Flexible Interface), které mimo jiné přináší novou lištu „Notebookbar“. Nemusíte se však bát, že by původní lišty zmizeli, nebo byly díky notebookbaru nějak pozměněny. Celkem jsou již tedy k dispozici 4 různá rozhraní, ze kterých si jistě každý vybere podle toho, které uživateli pro danou práci bude nejlépe vyhovovat.

Další novinky
  •  nové cross-platformní rozvržení textu, které využívá HarfBuzz pro stejné rozvržení textu na všech platformách
  •  aktualizované pomocné menu s rychlými odkazy na uživatelskou příručku a fórum podpory, o kterou se stará komunita LibreOffice
  •  aktualizovaná podpora starých i nových formátů MS Office pro snadnější import a export dokumentů
  •  nové funkce vestavěné kalkulačky
  •  Impress (ekvivalent Power Pointu) nyní při spuštění nabízí mnoho templatů, což by mělo uživatelům poskytnout rychlejší start při tvorbě nové prezentace

 

Zdroje: 1, 2, 3