Lenovo Yoga Book

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Již na CES v Las Vegas byl představen 10″ Lenovo Yoga Book. 10″ Lenovo Yoga Book je již nyní dostupný v cenovém rozmezí 14 500 – 18 000 Kč v závislosti na konfiguraci a operačním systému. Je proto dosti zarážející, že by větší 12″ bratříček měl vstoupit na trh s cenovkou začínající na 9 000 Kč.

Lenovo Yoga Book 10″

V první řadě se podíváme na samotný 10″ Lenovo Yoga Book. Alespoň pro případ, že by vám toto zařízení 2v1 uniklo. Jedná se o zcela novou modelovou řadu. Již z názvu je patrné, že zde bude možné otáčet displej o 360°, jak jsme zvyklí u řady Yoga. Novinkou, kterou přinese řada Yoga Book, je však Halo klávesnice, resp. dotyková vrstva, na které byste normálně klávesnici hledali. Dotyková vrstva však zároveň slouží jako deska pro dotykové pero.

S perem lze psát přímo na dotykovou vrstvu, ale i na obyčejný papír. V peru jsou totiž i vyměnitelné inkoustové náplně. Pokud však papír položíte na dotykovou vrstvu, automaticky se vámi napsané poznámky či umělecké dílo přenese do počítače. Je však nutné psát na papír daným perem. V inkoustových náplních dotykového pera je totiž inkoust, který reaguje na elktromagnetické pole vysílané dotykovou podložkou a díky tomu snadno přenese poznámky i z papíru.

V případě, že máte dopsáno či dokresleno, můžete dotykovou vrstvu přepnout na klasickou klávesnici. Ačkoliv zde není fyzická klávesnice tak se vám při psaní dostane odezvy v podobě vibrací či zvuku. Dle dosavadních recenzí je zvuková odevza příšerná a dosti otravná, naštěstí ji lze vypnout a nechat spuštěnou jen odezvu v podobě vibrací. Zde bohužel nejsou oddělené klávesy, tudíž díky tenkému kovému tělu vibruje celý spodek notebooku.

A jak se na tom píše?

Hodnocení psaní na této klávesnici je velice subjektivní. Záleží na zkušenostech a zvyklostech každého z vás. Určitě se ale shodneme na tom, že se nejedná o zářízení 2v1 primárně určené pro psaní či korekci článků na denní bázi. Při psaní se totiž překlepům opravdu nevyhnete a tak strávíte dost času pohledem právě na klávesnici, abyste počet překlepů snížili na úplné minimum. Pokud jste však zvyklí využívat predikci na tabletech, tak ji dostanete i zde. Avšak stejně jako na tabletech, ani zde není stoprocentní a ne vždy vám tak předhodí vámi požadované slovo.

Tablet, notebook, zařízení 2v1 nebo jednoduše Lenovo Yoga Book lze tak spíše doporučit grafikům, malířům a jiným, kteří rádi převádějí své výtvory přímo při tvorbě do digitální podoby.

Ideální společník na cesty

Co se pak samotného zpracování a hardwarové výbavy týče, tak na tom Lenovo Yoga Book není vůbec špatně. Na papíře navíc Lenovo udává výdrž na jedno nabítí až 15h. Když zůstaneme nohama na zemi, tak by to 10-12h dát mohlo. Což by hravě mělo zvládnout jeden, možná dva pracovní dny v závislosti na využítí. Pod kapotou pak nalezneme čtyřjádrový Intel Atom x5 Z8550 Cherry Trail s taktem 1,44GHz (Core Boost 2,4 GHz), 4 GB LPDDR3-SDRAM a 64GB eMMC úložiště pro vaše data. Na první pohled to není zrovna moc místa s představou, že zde budete mít ještě plnohodnotný Windows 10 64bit. Pak přijde jistě vhod microSD slot, díky kterému můžete získat dalších 128GB. Větší kapacitu daný microSD slot již nepodporuje.

Hlavní zobrazovací panel zde pak bude zastupovat 10,1″ FHD IPS displej s rozlišením 1920 x 1200 px. Celkové rozměry zařízení pak jsou 256,6 x 9,6 x 170,8 mm s váhou pouhých 690 g. Pokud budeme věřit papírovým informacím, tak si k těmto rozměrům a váze připočtěte 15h výdrž baterie a máte ideálního společníka na cesty a časté přenášení.

Ach ty porty

Škraloupem na kráse pak může být absence mnoha portů. K dispozici totiž máme pouze micro USB a micro HDMI společně s 3,5mm jack výstupem. Nutno podotknout, že pomocí micro USB zařízení dobíjíme a dle dostupných informací nelze dobíjet a současně mít připojené přílušeství přes USB hub. Zde si ale myslíme, že se nějaké řešení jistě najde.

Jak již bylo řečeno v úvodu, ceny se pohybují v rozmezí 14 500 – 18 000 Kč v závislosti na použitém systému. Lenovo Yoga Book lze totiž koupit jak s Androidem 6.0.1 Marshmallow, tak Windows 10 64bit Home/Pro. Pro oba systémy je pak navíc dostupná i varianta s LTE, tedy slotem pro nano SIM.

Lenovo Yoga Book 12″

Nyní Lenovo oznámilo, že chystá i 12,2″ variantu pro Yoga Book, avšak s cenou začínající již na 8 000 Kč. Procesor zde bude použit stejný. Ostatní parametry si již zvolí případný zájemce sám. Měli by být na výběr varianty s 2/4 GB RAM a 32/64 GB úložného prostoru. Rozlišení displeje pak kleslo na 1280 x 800 px. 12″ model by však měl již nabídnout 1x USB-C a 1x USB 2.0 port. Jestli vám zde chybí HDMI tak nevěšte hlavu, to vše totiž zastoupí USB-C port. 12″ model bude opět dostupný jak s Adnroidem tak Windows. Taktéž budou varianty i s LTE.

Dá se tedy předpokládat, že daný 12″ Lenovo Yoga Book s cenovkou 9 000 Kč bude Android s 2 GB RAM a 32 GB ROM. I tak se však jedná o mnohem nižší cenu, než je tomu u Androidí verze 10″ bratříčka, což je milé překvapení.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5