Lenovo TAB 4 8 a Lenovo TAB 4 8 Plus

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Nedávno do redakce dorazily dva 8″ tablety v podobě Lenovo TAB 4 8 a Lenovo TAB 4 8 Plus. Svým způsobem je každý originál, ačkoliv jsou si vcelku podobné. Na první pohled je od sebe ale snadno rozeznáte.

První dojmy

Ihned po vybalení jsme si však oblíbili právě Lenovo TAB 4 8 Plus, který vede jak svým zpracováním, tak hardwarovou výbavou. O hardwaru jsme však při vybalování neměli ani ponětí. Zpracování TAB 4 Plus již na první pohled působí prémiovým dojmem. Lenovo TAB 4 8 oproti tomu svým černým plastovým zpracováním působí spíše jako tablet pro děti.

Nutno podotknout, že nám do redakce dorazil Lenovo TAB 4 v černé barvě a TAB 4 Plus v barvě bílé. Možná kdyby byly tablety ve stejné barvě, pak bychom mohli design hodnotit více objektivně, v tomto případě se nám více zamlouvala právě bílá. Ani jeden z tabletů nedisponoval slotem pro SIM, takže jsme se museli obejít bez LTE. Oba tablety jsou však k dostání i ve variantách v LTE.

Obsah balení

Samotné balení, ve kterých byly tablety zabaleny, se liší svou velikostí. Ačkoliv jsou oba 8″ tablety téměř stejně velké, tak je balení Lenovo TAB 4 8 Plus podstatně delší a liší se i stylem otevírání. Samotný obsah balení byl ovšem stejný. V obou balení totiž naleznete samotný tablet, nabíječku a adaptér. Tudíž by mohla být velikost balení klidně stejně velká.

Zpracování Lenovo TAB 4 8 a TAB 4 8 Plus

Z přední strany jsou tablety téměř totožné. Rozdíl naleznete pouze v horní části, kde se u Lenovo TAB 4 8 Plus nachází senzor navíc. Horní a spodní hrana mizí u TAB 4 Plus do prázdna o něco pozvolněji. Možná právě proto, je u Lenovo TAB 4 8 Plus u reproduktorů uvedeno „front facing“, kdežto u TAB 4 nikoliv. V praxi jsme však rozdíl nezaznamenali.

Naopak jsme se u reproduktorů v obou případech setkali příliš často s případy, kdy jsme reproduktory zakryli prsty při držení tabletu. Jejich umístění tedy není tedy není úplně optimální. Pokud však reproduktory nezakryjete, pak se vám oba tablety díky Dolby Atmos odmění dostačujícím zvukovým podání.

Oba tablety jsou zhotoveny z plastu. U TAB 4 Plus se však jedná o velmi povedenou imitaci kovu, až jsme si chvilku mysleli, že se opravdu jedná o kovové provedení. Lenovo TAB 4 8 má vyhotovená i celá záda z plastu. Plusko je ovšem vyvedeno ze skla, což velmi lahodilo našemu oku. Za normálních okolností bychom byli skeptičtí kvůli otiskům prstů a věčnému leštění. U Lenovo TAB 4 8 Plus jsme se s příliš častým čištěním nesetkali. Otisky prstů možná nešli tolik vidět právě díky bílé barvě. Další plus pro bílou barvu :).

Při používání se nám taktéž v ruce lépe držel Lenovo TAB 4 8 Plus. Protože je rozdíl tloušťce a váze úplně minimální, tak pohodlnější užívání připisujeme spíše právě povedenějšímu provedení.

Hlavní rozdíly Lenovo TAB 4 8 a TAB 4 8 Plus

Skleněné provedení či plastové, to je spíše věc vkusu a samotnému uživateli nepřináší žádný velký užitek. Napájecí port USB-C či čtečka otisků prstů již nějaký ten užitek navíc přináší, a to ještě nemluvíme o rozdílu v rozlišení displeje.

Obě tyto funkce nabízí pouze Lenovo TAB 4 8 Plus. V praxi je to hodně poznat při samotném nabíjení tabletu. Ačkoliv ani jeden z dvojce nebudete nabíjet při běžných činnostech příliš často, tak je vcelku rozdíl, zda budete z 0% na 100% nabíjet pouze 2 hodiny 45 minut, nebo 6 hodin 30 minut v případě Lenovo TAB 4 8, který nabízí pouze běžný microUSB port.

Čtečka otisků prstu je velmi návyková záležitost, na kterou si velmi snadno zvyknete. V našem okolí známe plno uživatelů, kteří se jakémukoliv odemykání zařízení pomocí biometrických údajů brání, tudíž bereme čtečku otisků prstů také jaké funkci, která velmi záleží na preferencích uživatele. Při používání čtečky jsme se ovšem nesetkali s žádnou chybou. Jistě tomu napomohlo i umístění na pravé straně v podobě tlačítka, kde máte při používání tabletu většinou pravý ukazovák.

Rozlišení 8″ displeje

Lenovo TAB 4 8 Plus dále nabízí Full HD displej s rozlišením 1920 x 1200 px, kdežto Lenovo TAB 4 8 disponuje pouze HD rozlišením 1280 x 800 px. Ačkoliv se HD rozlišení u 8″ displeje zdá dostatečné, pak tomu tak není ve všech případech.

Při běžném prohlížení webových stránek, či hraní her rozdíl asi na tak malém zařízení nepoznáte. Pokud si však budete prohlížet fotografie nebo přehrávat videa ve vyšším rozlišením, pak se již viditelný rozdíl dostaví. Ne že bychom viděli rozpixelované kostičky, ale rozdíl prostě je viditelný. Samozřejmě pouze v případě, že máte hned vedle displej s vyšším rozlišením pro srovnání.

Srovnání hardwaru

Nejznatelnějším rozdílem po stránce hardwaru bude pro uživatele interní uložiště, které v případě Lenovo TAB 4 8 disponuje velikostí 16 GB, kdež to u Lenovo TAB 4 8 Plus má uživatel k dispozici pěkných 64 GB. V obou případech se dá rozšířit pomocí slotu pro microSD. Bez použití microSD karty ale opět jasně vítězí Plusko.

Obdobně je tomu u paměti RAM, zde Plusko nabízí víc než postačující 4 GB RAM. U Lenovo TAB 4 8 máme k dispozici pouze 2 GB, což nám pro bezproblémový chod již nepřijde zcela dostačující. Tedy alespoň v případě, kdy se nechcete zaobírat tím, kolik aplikací vám již běží v pozadí. A je tomu přesně tak, u Lenovo TAB 4 8 jsme již museli čas od času pozavírat otevřená okna, abychom získali k dispozici další paměť RAM. U Lenovo TAB 4 8 Plus jsme si na to pozor nedávali, a i tak jsme měli vždy dostatek paměti RAM nazbyt.

Co se procesoru týče, zde je u Lenovo TAB 4 8 použit čtyřjádrový Qualcomm MSM8917 s taktem 1,4 GHz, kdež to Plusko nabízí osmijádrový Qualcomm MSM8953 s taktem 2 GHz. V praxi rozdíl snad uživatel až tak nezaznamená. Maximálně tak po stránce výdrže, protože osmijádrový procesor dokáže lépe regulovat výkon dle potřeby, kdežto čtyřjádro pojede ve více případech naplno.

S Pluskem jsme tak dostali při běžném používání na dva dny výdrže, kdežto s Lenovo TAB 4 8 na „pouhý“ den a půl. S jistotou můžeme říct, že zde hraje roli právě procesor, protože baterie obou tebletů disponuje stejnou kapacitou 4850 mAh.

Závěrečná zhodnocení a doporučení

Na první pohled se nyní může zdát, že je Lenovo TAB 4 8 Plus jasným vítězem. Po stránce výkonu a nabízených funkcí určitě ano. Design je již v režii každého z nás. Každý ale nepotřebuje všechny funkce, které Lenovo TAB 4 8 Plus nabízí. Pokud například hledáte tablet pro své ratolesti, pak základní Lenovo TAB 4 8 s cenou 4 199 Kč dozajista postačí. Postačí určitě i méně náročným uživatelům.

Lenovo TAB 4 8 Plus s cenou 7 499 Kč nejspíše zvolí středně nároční uživatelé, či milovníci skleněného designu. Cena je u obou modelů velmi příjemná. Za danou cenu totiž nabízí adekvátní výbavu. Navíc pokud jste znalí systému Android, pak si vystačíte i se základní verzí TAB 4, kde si pouze pohlídáte aplikace na pozadí, protože 2 GB se nám zdá jako jediný očividný nedostatek u Android zařízení.

Za zapůjčení 8″ Lenovo TAB 4 8 a Lenovo TAB 4 8 Plus děkujeme společnosti Lenovo (FleishmanHillard).

Tabulka s parametry k porovnání

8″ Lenovo Tab 4 8 Plus 8″ Lenovo Tab 4 8
Procesor Qualcomm MSM8953 (osmijádrový, až 2.0 GHz) Procesor 64bitový procesor Qualcomm® MSM8917 Snapdragon™ (čtyřjádrový; až 1.4 GHz)
Operační systém Android Nougat Operační systém Android Nougat
Baterie Až 1,5 dne Baterie 20 hodin
Displej 8“ 10bodový vícedotykový displej s rozlišením FHD (1920×1200) s technologií IPS Displej 8″ 10bodový vícedotykový displej s rozlišením HD a technologií IPS (1280×800)
Úložiště Úložiště až 64 GB + až 128 GB na microSD kartě Úložiště Úložiště až 16 GB + až 128 GB na microSD kartě
Možnosti připojení 802.11a/b/g/n/ac WiFi, dvoupásmové připojení (2.4 GHz a 5 GHz) Možnosti připojení 802.11 b/g/n WiFi, jeden kanál (2,4 GHz)
Bluetooth 4.2 Bluetooth 4.0
Podpora 4G Podpora 4G
Hmotnost 300 g Hmotnost 320 g
Rozměry 123 mm x 210,6 mm x 7 mm Rozměry 124 mm x 211 mm x 8,3 mm
Fotoaparáty 5Mpx přední fotoaparát s fixním zaostřením a 8Mpx zadní fotoaparát s automatickým zaostřením Fotoaparáty 2Mpx přední a 5Mpx zadní fotoaparát
Zvuk Dva přední reproduktory s technologií Dolby Atmos Zvuk Dva přední reproduktory s technologií Dolby Atmos
Porty Slot pro microSD, kombinovaný port pro zvuk Porty Slot pro microSD kartu, kombinovaný port pro zvuk
Barvy Černá, bílá Barvy Břidlicově černá, polární bílá

Galerie

Zdroje: 1, 2, vlastní