Jelly smartphone

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Je až ironií, že se v dnešní době minimalizace stále potýkáme s přerostlými telefony. Stále vídáme 5″ smartphony v kombinaci s mikročipy a mikroprocesory. Proč se hardware zmenšuje čím dál tím víc a samotná zařízení naopak čím dál tím víc rostou? Evidentně si to žádá trh. Společnost Unihertz však chce tuto pomyslnou díru na trhu zaplnit a tak díky kickstarteru představuje 2,45″ Jelly smartphone.

Pouze malý telefon by asi k vítězství na trhu nestačil. Podíváme se tedy, čím je tak zajímavý.

Kickstarter se zajímavou cenou

V první řadě musíme zmínit, že se jedná o kickstarterovou kampaň, kde byl staven „goal“ na 30 000 USD. K dnešnímu dni tato byla tato částka přesažena téměř čtyřikrát. Ačkoliv to u kampaní tohoto druhu neznamená 100% úspěch, tak je to přinejmenším dobré znamení pro případné zákazníky.

V druhé řadě bude jistě potencionálního zákazníka zajímat cena, která je velice příznivá. Skrze kampaň je možné Jelly smartphone zakoupit již za 1 749 Kč. Dále je k dispozici verze PRO, která vás v průběhu kampaně vyjde na 2 399 Kč. Po uplynutí kampaně budou ceny obou verzí o 1 250 Kč vyšší. Dle našeho názoru je tedy cena zajímavá pouze skrze kampaň. Na druhou stranu, pokud někoho Jelly smartphone opravdu zaujme, pak nemá moc na výběr. Trh takto malých telefonů totiž není moc velký a toho si je společnost Unihertz dobře vědoma a tak se toho s největší pravděpodobností snaží využít.

Parametry Jelly smartphone

Jelly smartphone vám díky 2,45″ TFT LCD displeji nabídne kompaktní rozměry a to přesně 92,3 x 43 x 13,3mm (VxŠxH). Rozlišení displeje dosahuje 432 x 240px, což postačí na přehrávání videa ve 420p. Ale kdo by používal takto malý telefon primárně na přehrávání videa že? I přes to zde nechybí dva fotoaparáty. Přední s 2MP a zadní s 8MP. Jedná se tak spíše o fotografické nouzovky, nežli náhradu za kompakt. Díky malému displeji a úspornému procesoru pro běh telefonu s přehledem postačí 950 mAh baterie, která by měla zajistit až 3 denní chod telefonu bez nabíječky.

I přes malé rozměry Jelly nabídne dva sloty pro nano SIM kartu plus jeden extra slot pro MicroSD kartu s maximální velikostí 32 GB. Nejedná se hybridní MicroSD slot, tudíž se nemusíte rozhodovat mezi použitím dvou SIMek či rozšíření paměti. Oba nano SIM sloty by měli podporovat 4G LTE.

Srdcem smartphonu je pak čtyřjádrový procesor s taktem 1,1GHz v kombinaci s 1 GB RAM. Pro vaše data je připraveno interní uložiště o velikosti 8 GB. S nainstalovaným Androidem 7.0, který je předinstalován již v základu vám tak zůstane zhruba 5 GB. Zde bychom se spíše přiklonili k verzi PRO, která nabídne 2 GB RAM a 16 GB interního uložiště, za což už se nemusí stydět většina telefonů střední třídy.

Třešničkou na dortu je pak 3,5mm port pro jack k vašim klasickým sluchátkům, který postrádá i takový velikán, jako je iPhone.

Zavěrem

Dle našeho názoru se tedy nejedná o plnohodnotný smartphone v pravém slova smyslu. Jelly sice zvládne vše, co byste čekali u svého smartphonu, ale na tak malém displeji v dnešní době asi nebudete konzumovat obsah z facebooku či youtubu. Na druhou stranu, pokud hledáte kompaktní telefon s delší výdrží na baterii, podporou dual SIM a kontrolu mailu, FB a jiných výdobytků moderní doby berete pouze jako bonus, pak se jste našli ideální telefon.

Zdroje: 1, 2, 3, 4