iOS11

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

S novou řadou iPhonů jsme se dočkali aktualizace operačního systému na verzi iOS11. S tou přichází i řada novinek, a to jak pro iPhone, tak i pro iPad.

iOS11 a iPhone

Nejviditelnější novinkou na iPhonech je nové ovládací centrum, které doznalo viditelných změn. Po přejetí prstu odshora dolů již nevidíte lištu hledat, ale zamykací obrazovku. Abyste vyvolali lištu hledat, musíte přejet prstem od hrany telefonu zprava šikmo dolů. Nutno podotknout, že lištu hledat lze vyvolat pouze na hlavní stránce, nikoliv v menu nebo spuštěné aplikaci.

Pokud nejste spokojeni s podobou ovládacího centra, resp. s funkcemi, které nabízí, pak není nic snazšího, než si je manuálně změnit v „Nastavení > Ovládací centrum“.

Možná jste se také zarazili na tím, kam zmizela položka automatického jasu. Nemusíte se bát, položka v nastavení a v ovládacích panelech není, ale je již aktivovaná sama o sobě. Pokud si změníte jas manuálně, dojde pouze k dočasné změně, která se cca po 3 – 5 minutách vrátí zpět k automatickému jasu.

Nebyl by to update, kdyby zde nebyly i nějaké mouchy. Uživatelé si již stihli všimnout, že pokud v ovládacím centru vypnete WiFi nebo Bluetooth, pak opravdu nedojde k jeho vypnutí. Dojde totiž pouze k odhlášení od sítě v případě WiFi, nebo ukončení párování v případě Bluetooth. Samotná funkce však stále zůstane zaplá. Pro vypnutí tedy musíte přejít do nastavení a WiFi nebo Bluetooth opravdu vypnout.

Na ploše jste si pak mohli všimnout nové ikonky „Soubory“. Bez této vestavěné funkce jsme se však již všichni naučili žít. Navíc tento správce souborů funguje pouze s cloudovými uložišti, nikoliv se soubory, které máte v telefonu. Tudíž vás opravdu nic nenutí přecházet z dosavadních file manažerů třetích stran právě k té od Apple.

iOS11 a iPad

U novějších iPadů a iPadu Pro jsou však změny o něco markantnější a užitečnější. Zahrnuty jsou samozřejmě všechny změny, které se týkají již zmíněného iPhonu. S větším displejem však přichází i funkce Split View (rozdělení obrazovky) a Slide Over (plovoucí okno překrývající jiné).

S malými změnami je zde i Ovládací centrum, které však kromě „zástupců“ aplikací zobrazují i všechny otevřené aplikace vedle sebe, nikoliv za sebou jako u iPhonu. To umožňuje přehlednější přepínaní mezi aplikacemi.

Nejrazantnější novinkou je však změna Docku. Ten nyní můžeme vyvolat kdekoliv a kdykoliv. Pomocí této funkce můžete tedy kdykoliv aplikaci z docku přetáhnou do Split View režimu, popřípadě zobrazit pouze jako plovoucí okno s určitou informací, kterou zkopírujete a následně zavřete. Vše provedete přes aktuálně spuštěné okno, které není nutno zavírat, nebo se přepínat z aplikace do aplikace.

Smutnou zprávou však je, že většina ze zmíněních funkcí, hlavně pak Split View, je dostupný pouze na iPadu Pro, iPadu (5. generace), iPadu Air 2 nebo iPadu mini 4. Upřímně pochybujeme, že by tuto funkci starší verze iPadů nezvládli z důvodu hardwarové zaostalosti. Jedná se tedy opět o „Applovský“ krok, jak nenápadně uživatele donutit k přechodu na novější zařízení.

Zdroje: 1, vlastní