intel optane ssd 900p

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Pokud jste již slyšeli o Intel Optane, pak jistě víte, že Intel Optane SSD 900P je jedno z nejrychlejší SSD.

Do teď byly disky dostupné pouze pro servery v podobě Intel Optane DC P4800X s neuvěřitelnou cenou 35 000 Kč. Intel taktéž vydal M.2 Optane paměť o kapacitě 16 GB a 32 GB, která měla pouze zrychlit starší zařízení. Nebyla zde ale plná podpora 3D Xpoint, jako u běžného SSD disku nebo Optane DC P4800X.

Ceny a dostupnost Intel Optane SSD 900P

Nyní však Intel uvádí na trh plnohodnotný Intel Optane SSD 900P s kapacitou 280 GB a 480 GB. V případě nižší kapacity bude disk dostupný zapojení U.2 i HHL. V případě větší kapacity pak pouze v podobě HHL. Oproti Intel Optane DC P4800X bude cena u Optane SSD 900P značně příznivější. 280 GB nás vyjde zhruba na 9 000 Kč. Pro nákup 480GB SSD disku si pak připravte necelých 14 000 Kč.

Ano, řekli jsme příznivější, ačkoliv se o velmi příznivé ceny nejedná. Počítá se však s použitím těchto disků převážně v herních PC a pracovních stanicích. U takových PC se počítá s nenovějšími technologiemi, které vždy stojí podstatně více než běžný hardware.

Výjimečnost Intel Optane

SSD disky Intel Optane jsou postaveny na technologii 3D Xpoint, která by do budoucna mohla vyplnit mezeru mezi pamětí ROM a RAM. Ve skutečnosti sice rychlost stále není srovnatelná pamětmi RAM, ale má k ní nejlépe nakročeno. Stále však Optane nabízí mnohokrát vyšší rychlost než běžné NAND SSD disky.

Srovnávací testy si můžete prohlédnout například na Tom’s Hardware. Možná naleznete pár grafů, kde v určité chvíli jiný disk přesáhne rychlost Optane SSD, ale nikdy tomu není konstantně.

Intel dokonce tvrdí, že je Optane již nyní připraven díky své rychlosti nahradit paměť RAM. Pokud byste koupili 280 GB RAM pamětí, pak se bude cena pohybovat hodně vysoko. V takovém případě by SSD disk Optane vyšel podstatně výhodněji. Ačkoliv to zní bůh ví jak úžasně, pak je v reálu Optane stále pomalejší než paměti RAM. Tudíž je to spíše náznak toho, kam se Intel s Optane chystá dostat a co nás v blízké budoucnosti čeká a nemine, nežli že by se konala v aktuální chvíli převratná revoluce s použitím SSD disku místo paměti RAM.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5