Intel Ice Lake

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Intel Ice Lake bude devátou generací procesorů od společnosti Intel. Můžeme se těšit na 10nm architekturu.

Nedávno jsme vás informovali o osmé generaci Intel Coffee Lake. Tu můžeme očekávat již v průběhu tohoto roku. Mezi osmou generací Coffee Lake a devátou generací Ice Lake bychom se však měli dočkat i generace Cannon Lake, která bude dostupná pouze pro notebooky. Ta by navíc měla být již taktéž postavena na architektuře 10nm.

Intel Ice Lake tedy nebude první generací na 10nm architektury. Bude však prvním Intel 10nm procesorem pro plnohodnotné stolní PC.

Intel Ice Lake a Cannon Lake

Další zajímavostí je, že 10nm architektura se měla u Intel procesorů objevit již koncem roku 2016. Intel však tohoto cíle nedosáhl. První 10nm procesor od intelu můžeme očekávat počátkem roku 2018. Jak již bylo zmíněno, bude se jednat o mobilní procesor řady Intel Cannon Lake. Intel Ice Lake by se měl objevit následně někdy koncem roku 2018, nebo počátkem roku 2019.

Jedná se však o předběžné informace. Nestalo by se poprvé, kdy bychom se dočkali nějaké zpoždění nebo jiného překvapení.

10nm architektura

Díky použité 10nm architektuře můžeme očekávat srovnatelný, ne-li vyšší výkon. Hlavním faktorem však bude menší spotřeba, a tím pádem možná delší výdrž na jedno nabití u mobilních zařízení. Mezi ta patří samozřejmě i hlavně notebooky.

Světlo budoucnosti

I přesto, že se zatím jedná o předběžné informace, tak je zajímavé sledovat, jak rychlý pokrok nás na poli procesorů čeká. V současnosti navíc AMD a Intel vydali pro nás naprostá „monstra“ v podobě 16ti a 18ti jádrových procesorů, že bychom tak brzy ani nečekali zveřejnění informací týkající se řad budoucích. A i přesto je zde máme. Ač pouze informativní a neúplné.

Nám nezbývá nic jiného než netrpělivě čekat, s čím dalším se výrobci procesorů, jako je Intel a AMD, pochlubí v nadcházejícím období. Jistě se máme na co těšit.

Zdroje: 1, 2, 3