Intel CPU a AMD GPU

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Intel CPU a AMD GPU byste v jednom notebooku hledali jen těžko. Věční rivalové však spojí síly, aby se mohli zařadit do trhu s grafickými kartami a ukrojit tak další podíl nVidia.

Nečekaná spolupráce

Někoho může tato spolupráci velmi překvapit. Hlavně pokud přihlédneme k aktuálnímu dění na poli procesorů, kde se spolu stále utkává AMD Ryzen s řadou Intel Core i8 a i9. Spolupráce však není navázána na poli procesorů, nýbrž na poli grafických karet. Intel totiž nemá žádnou výkonnou dedikovanou grafickou kartu, kterou by mohl použít u výkonnějších notebooků. Integrované grafické karty Intel jsou sice svým výkonem na hony vzdálené jejím předchůdcům, herní výkon však mají nedostačující.

Proto se Intel spojil s AMD, aby mohl připravit pro notebooky dostačující výkon se svým Intel CPU a AMD GPU. Grafická karta od AMD by měla být v první vlně taktéž integrovaná. S novou řadou Radeon Vega nás však brzy čekají i výkonné integrované grafické čipy postaveny na platformě AMD Ryzen Mobile. V chystaných zařízeních se tedy ze startu dočkáme právě této kombinace.

Výsledek Intel CPU a AMD GPU v jednom

Obě společnosti jsou na pomyslné špičce ve výrobě procesorů. AMD se svými grafickými kartami Radeon je v závěsu za nVidia. Integrované grafické karty však zatím nepatří nikomu. Tedy alespoň ty výkonné. AMD by v budoucnu tuto pozici mohl získat, tak proč by se s ním ještě před tím nespojil Intel, aby z toho také mohl těžit.

Hlavním cílem obou společností v této spolupráci je poskytnutí dostatečného herního výkonu i u mobilních zařízeních s integrovanými grafickými kartami. S největší pravděpodobností se nedočkáme herního notebooku s integrovanou grafickou kartou, který by měl stejný výkon jako dnešní herní notebooky s dedikovanou grafickou kartou, ale kdo ví, někde se vždy začít musí.

Určitě se ale dočkáme lehkých přenosných zařízení, která díky této spolupráci získají mnohem větší grafický výkon, než na který jsme u ultrabooků zvyklí do teď, a to je jistě dobrá zpráva pro všechny.

Zdroje: 1, 2, 3