Intel Core i9 vs AMD Ryzen

Šéfredaktor a spoluzakladatel portálu NINIT.cz. Zájmově se řadí k fanouškům nových technologií a widgetů. Kariéru v oblasti žurnalistiky nastartoval jako sloupkař sekce novinky a poradna.

Neustávající souboj mezi Intelem a AMD je již všeobecně zaběhnutým faktem. Nyní však tento souboj o prvenství ve výkonu dostal konkrétní podobu ve formě Intel Core i9 vs AMD Ryzen.

Intel Core i9

V minulém roce byl již představen první 10ti jádrový procesor od společnosti Intel. Byl jím Intel Core i7-6950X Extreme Edition. Po představení 16ti jádrového AMD Ryzen Intel nechtěl dlouho otálet, a tak se v průběhu letošního roku dočkáme Intel Core i9 7980XE. Bude se je jednat o 18ti jádrový procesor s cenovkou okolo 50 000 Kč.

Ačkoliv se jedná hlavně o konkurenční boj, pro uživatele je to také důkaze toho, jak je Intel oproti AMD technologicky napřed. Intel totiž moc dlouho s odpovědí neotálel. Již v průběhu druhého kvartálu bude navíc k dispozici 10ti jádrový Intel Core i9 7900X.

Všechny procesory řady Intel Core i9 nabídnou základní takt 3,3GHZ a v turbo boost frekvenci 4,3GHz. Nově bude k dispozici i Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, se kterou se vyšplháte až na 4,5GHz. Jak dlouho však můžeme bezpečně jet na tomto taktu zatím není známo.

AMD Ryzen Mobile

AMD tento rok prožívá své znovuzrození nejen díky 16ti jádrovým procesorům AMD Ryzen, ale také díky novým grafickým kartám řady AMD Radeon Vega.

V druhé polovině tohoto roku nás navíc čeká mobilní verze Ryzenu určená pro notebooky a ultrabooky. Seznamte se s AMD Ryzen Mobile. Bude se samozřejmě jednat o méně výkonné procesory, než naleznete u klasického desktopu, ale i tak AMD slibuje až 50% výkonnostní nárůst, oproti předchozím mobilním procesorům od AMD.

Jelikož se bude jednat o APU čip, bude zde mimo procesoru i grafický čip. A ano, bude se jednat již o nový grafický Radeon Vega. Zde AMD slibuje nárůst výkonu až o 40% vyšší. Zároveň však můžeme očekávat až o 50% nižší spotřebu energie, což je u přenosných zařízení velice žádoucí.

Intel Core i9 vs AMD Ryzen

Když dojde počet jader, tak je jasným vítězem Intel. 18 je jednoduše více než 16. Tak jednoduché to však nebude a ani se dnes nebudeme odvažovat tvrdit, který procesor je výkonnější.

AMD Ryzen Threadripper sice nabídne pouze 16 jader, ale navíc zde najdeme PCIe 3.0 s 64 linkami. Což je více, než 44 linek, které nalezneme u Intel Core i9. Vlákna jsou samozřejmě vždy dvojnásobkem počtu jader. Zde tedy není moc co srovnávat, protože Intel díky více jádrům bude mít samozřejmě i více vláken.

U obou procesorů máme zajištěnou podporu čtyřkanálových pamětí DDR4. Co se dosavadní podpory a kompatibility týče, zde zatím vede Intel. AMD však spolupracuje s předními výrobci základních desek, mezi které patří např. ASRock, Asus, Gigabyte nebo MSI, na lepší kompatibilitě. Současně již také připravují desky pro AMD Ryzen 9 a Ryzen Threadripper.

Nespornou výhodou AMD Ryzen však bezesporu zůstává jeho pořizovací ceny. Tedy alespoň ve srovnání s konkurenčním Intelem. Záleží však na tom, k čemu tak výkonný procesor hodláte využívat. Intel v kombinaci s grafikami od nVidie má totiž stále lepší podporu u her. I to by se ale mohlo časem změnit.

Dnes tedy vítěze v souboji Intel Core i9 vs AMD Ryzen neurčíme, avšak během tohoto roku se jistě díky srovnávacím testům brzy dozvíme více.

 

Zdroje: 1234, 5